Az Amerikai Idegtudományi Társaság éves gyűlésén két előadás is elhangzott arról, hogy miután rágcsálók a gyorséttermi "vacak kaja" (angolul junk food) számukra összeállított megfelelőjét ették heteken keresztül, milyen memóriaváltozást tanúsítottak.
A Dél-Karolina Orvostudományi Egyetem kutatatói patkányok egy csoportját nyolc héten keresztül magas zsír- és koleszterintartalmú étrenden tartották, a másik csoport normál táplálékot kapott. Az állatok azt a feladatot kapták, hogy egy vízzel telt tartályban találják meg a víz felszíne alatt elhelyezkedő platót, amire kiállhatnak. Ez a vizsgálat azért működik jól patkányoknál, mert nem igazán szeretnek úszni. A zsíros táplálékot fogyasztó állatok nehezebben bukkantak e rejtett szigetre, és miután egyszer már megtalálták, a következő alkalommal is több időt vett igénybe ennek felkeresése, mint a másik csoportnak.
Nem a kövérség számít
Egy másik kísérlet során, a Saint Louis Egyetem kutatói egereket vizsgáltak, melyeknek egy labirintuson kellett úgy átjutniuk, hogy amikor rossz úton jártak, apró áramütéseket kaptak. Ebben a vizsgálatban is rosszabbul teljesítettek a zsírosan táplálkozó állatok.
A vizsgálat vezetője, John Morley hangsúlyozza, hogy itt nem az elhízás, hanem a vérben keringő triglicerid (a zsír egy típusa) mennyisége a döntő. Amikor az egereknek olyan gyógyszert adtak, ami csökkentette trigliceridszintjüket, ám nem befolyásolta testtömegüket, azonnal javult feladatmegoldó képességük.
A vér magas trigliceridszintje tehát rágcsálók esetében kedvezőtlenül befolyásolta a tanulási és memóriafunkciókat. A kutatók hangsúlyozzák, hogy könnyelműség volna az eredményeket emberekre is vonatkoztatni.