Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - A titokzatos MG mellékhatásai
2012. augusztus 22. 00:26

elhízás, étkezés, tápanyag, gén, gyulladás

A titokzatos MG mellékhatásai
A Mount Sinai Orvostudományi Egyetem kutatói azonosítottak egy vegyületet, amely gyakori a modern ételekben, és valószínűleg a hasi elhízás, az inzulinrezisztencia és a 2. típusú cukorbetegség okozója.
A titokzatos MG mellékhatásai

Dr. Helen Vlassara professzor, a Kísérleti Diabétesz és Öregedés részleg igazgatója egérkísérleteiben azt tapasztalta, hogy azoknál az egereknél, amelyeknek egy bizonyos vegyületet - a metil-glioxalt - MG-t - tartalmazott a tápláléka, hamar kifejlődött a hasi elhízás, az inzulin-rezisztencia és a 2. típusú diabétesz.

A titokzatos MG vegyület az AGEs (advanced glycation endproducts) vegyületek egyike, és akkor keletkezik, amikor az ételeinket száraz hővel készítjük, magas hőmérsékleten. Az AGE-s vegyületeket már korábban úgy írták le, mint amelyek a szervezet védőmechanizmusait károsítják.

A kísérletben az egerek egyik csoportját magas MG tartalmú takarmánnyal etették négy generáción át, míg a kontroll csoport MG nélküli takarmányt kapott. A kétféle diéta azonos kalóriát és zsiradékot tartalmazott.

Az egereknél, amelyek MG-t ettek, elkezdődött a korai inzulin rezisztencia kialakulása és megnőtt a testzsír. Az MG a védőmechanizmusokat lényegesen rontotta, például a SIRT1-t, amely a túlélő-faktor. Ez utóbbi a testzsírban van jelen, és a gyulladást kontrollálja, miközben fokozza a glükóz és az inzulin metabolizmusát. Az MG fogyasztása hátrányosan érintette egy másik, fontos anti-AGE receptornak az aktivitását (AGER1), amely a SIRT1-et óvja, és kivédi az inzulin rezisztenciát.


 

"Hosszú, de hasznos kutatás volt, megmutatta, hogy egyes specifikus AGE-vegyületek, amelyek bőségesen jelen vannak az élelmiszereinkben, ételeinkben, néhány generáció múlva megnövelik a testsúlyt, inzulin rezisztenciát és diabéteszt okoznak, reprodukálják az embernél az utóbbi évtizedekben látott mintát" - mondta Vlassara professzor.

Az MG-vel táplált egérnek a hasi zsírrétege átalakult olyan zsírsejtekké, amelyek gyulladáskeltő molekulákat termeltek (citokinek), rontották a glükóz anyagcserét és lelassították a zsír átalakulását, végül inzulin rezisztenciát és cukorbetegséget okoztak. Az alacsony MG-tartalmú táplálékon tartott egereknél magas volt a SIRT1, az AGER1 értéke, és nem voltak cukorbetegek.

"Ez a kísérlet demonstrálja, hogy az emberi táplálékban közönségesen meglevő, látszólag ártatlan anyagok, mint amilyen az MG is - hosszú időn át fogyasztva -, csökkentik a védelmet és aláássák a velünk született rezisztenciát a metabolikus és más betegségekkel szemben" - magyarázta Vlassara.

Korábbi klinikai kísérleteik azt mutatták, hogy az AGEs-nek már egy szerény csökkentésével is a táplálékban - javítani lehet az inzulin rezisztenciát a 2. típusú cukorbeteg felnőtteknél, mégpedig anélkül, hogy akár a zsír-, akár a szénhidrát fogyasztást csökkentenék.

"Több mint 30 éve kutatjuk, hogyan lehet kiküszöbölni a szervezetből a káros AGEs-t, most pedig azt, az ételekből hogy lehetne száműzni, hogy csökkenteni lehessen a diabétesz járványt. Kutatásaink arra indítanak bennünket, hogy a standard klinikai ajánlások helyett azt tanácsoljuk, a táplálkozásban csökkentsék a száraz hővel készült és a feldolgozott ételek-élelmiszerek mennyiségét."

Azt tanácsolják, helyette használjanak olyan konyhatechnikai módszereket, amelyek kisebb hőt vagy sok vizet tartalmaznak, így a párolást, főzést, gőzölést.

Forrás: fuggetlen.hu/EurekAlert
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK