Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - A stria nem azonos a narancsbőrrel
2013. március 04. 08:58

striák, narancsbőr, fogyás, elhízás, terhesség

A stria nem azonos a narancsbőrrel
Lilás, vöröses, gyöngyházfényű csíkok vannak a hasán, combján, más testtáján? Ez a stria. A striát dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical esztétikai bőrgyógyásza szerint sokan összekeverik a narancsbőrrel, holott más okok miatt alakul ki és másképp is kezelendő.
A stria nem azonos a narancsbőrrel
A kulcs a testsúlyváltozás
 
A striák főként ugyanazokon a testtájakon jelenhetnek meg, mint a narancsbőr, vagyis leginkább a hason, a combon, a csípőn, a fenéken, esetleg a mellen. Sokan ezért is keverik össze a két bőrproblémát. Ám míg a narancsbőr a zsírsejtek kiboltosulása a bőrfelszín felé, addig a stria a bőr megnyúlásával keletkezik, legismertebb formája a terhességi csík. Sok anyuka tapasztalhatja a szülés után a bőr feszülésének irányára merőleges lila vagy vörös csíkokat, amelyek később halványodnak, fehér vagy gyöngyházfényűvé válnak.
 
Ezek a striák, amelyek bármilyen hízás és fogyás után jelentkezhetnek, tehát nem csak a terhesség lehet kiváltó ok, de a nagy testsúlyváltozás is. Azért alakulnak ki, mert a bőr alatti kötőszövet nem tudja a bőr többi rétegének tágulását követni, így a rostok megnyúlnak. A hajlamosító, genetikai eredetű kötőszöveti gyengeséget a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás is fokozhatja. Ezért ezzel a problémával – éppúgy, mint a narancsbőrrel – főleg a nők küzdenek, hiszen a női kötőszövet sokkal lazább szerkezetű, hogy alkalmazkodni tudjon a terhességhez. (Férfiaknál a gyors növekedés okozhatja a striák kialakulását, különösen a testépítők közt jellemző a gyors izomszövet növekedés miatti bőrrepedezés.) Ugyanakkor a bőr elvékonyodása és a jellegzetes csíkok kialakulása a mellékvesekéreg túlműködésére, illetve szteroidok túl sokáig történő szedésére is utalhat.
 
A megelőzés döntő
 
Minden szempontból fontos, hogy kerüljük a gyors súlycsökkenéssel, majd visszahízással járó jojó-hatást! Ez nem csak a bőr állapota, de a szervezet alkalmazkodóképessége szempontjából is fontos. Serdülőkorban, a hirtelen növés vagy súlygyarapodás időszakában érdemes a tinédzsereket rászoktatni a bőrt rugalmasító készítmények használatára. Ugyanez érvényes a várandós kismamákra, akiknek már az első hónapoktól érdemes a bőr rugalmasságát fokozó készítményeket használniuk. Az étrendre különösen oda kell figyelni a kiemelt időszakokban, fontos a napi 2-3 liter folyadékfogyasztás (legjobb a víz). A friss és lehetőleg nyers zöldségek és gyümölcsök a magas antioxidáns tartalmuk miatt segítenek a bőr frissességének megőrzésében, de jó hatásúak még a cinkben gazdag magvak, a tojás, a máj és a szilíciumot tartalmazó teljes kiőrlésű gabonafélék és a tengeri halak. Kívülről a hideg-meleg váltófürdő feszesíti a bőrt és fokozza a vérkeringést.
Lézerrel a csíkok ellen
 
- Az érintetteknek szembe kell nézniük azzal, hogy a különböző készítmények nem tüntetik el teljesen a striát, inkább csak előrehozzák az idővel egyébként is bekövetkező halványodást, illetve a megelőzésben van nagy szerepük – hangsúlyozza – dr. Boros-Gyevi Márta. – Valójában csak a professzionális eljárások alkalmasak a már kialakult csíkok hatékony csökkentésére. A kozmetikai módszereken kívül a lézeres kezelés hozhat jó eredményt, amely annál hatékonyabb, minél fiatalabb a stria. A friss, vékony, felszíni csíkok jobban reagálnak a kezelésekre, mint az öregebb és mélyebb csíkok. Mivel sajnos a tökéletesen eltüntetés nem garantálható, a kezeléssorozat a csík elhalványítását, vékonyítását és a stria alatti kötőszövet felszaporítását célozza. A lézerfénnyel elérhető a kollagénrost képződésének elősegítése és a kapilláris értágulatok elzárása. Mindez jelentősen, 60-80 százalékban javíthat az állapoton.
 
A legújabb módszer a striák elleni küzdelemben a Dermaroller kezelés, melynek során 1,5 mm hosszúságú apró tűket tartalmazó hengerrel kezeljük az érintett bőrfelületet. Az apró tűszúrások a bőr saját kollagén termelését indítják be és ezeken keresztül különféle bőrfeszesítő hatóanyagokat juttathatunk a bőrbe. Csakúgy, mint a lézernél, itt is több alkalomra van szükség, és a kezelés teljesen fájdalommentes. A kezelt területen nem csak a striák, de a narancsbőr is javul, ami mindenképpen szebb, feszesebb, vonzóbb bőrt eredményez.
Forrás: weborvos.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK