A tinédzserkori hormonális változásokon kívül, a környezet és az étkezés is felelős lehet a fekete vagy fehér pontocskák kialakulásában. Ahogy a pórusokban felgyűlik a faggyú anyag és levegővel érintkezik, az oxidáció következtében elszíneződik és sárgás vagy fekete lesz. A legtöbb embernek az orr környékén, az állon, esetleg fülnél jelentkezhetnek mitesszerek. A legjobb megelőzéséi módszer, ha mindennap meleg és hideg vízzel is megmosod az arcod. A meleg víz segít eltávolítani a felesleges olajakat anélkül, hogy vegyszerekkel érintkezne a bőröd, a hideg víz pedig összehúzza a pórusokat.
Ennek ellenére is megjelenhetnek a mitesszerek, hiszen nem tudod teljes mértékben kivédeni a környezeti ártalmakat. Fontos azonban, hogy ne kapard és ne nyomkodd, mert a) így csak visszatérnek, b) begyulladhat a bőr és akár egy még kellemetlenebb pattanás is kialakulhat belőle.
Ha szükségét érzed annak, hogy mielőtt a házi szerek használatához kezdesz, szakszerűen eltávolítsák a mitesszereidet, akkor fordulj kozmetikushoz, utána pedig figyelj a megelőzésre!
Természetesen rengeteg módszert és házi praktikát olvasni az interneten, mi azokat gyűjtöttük össze, amelyeket magunk is kipróbáltunk vagy kipróbálnánk a jövőben és nem tartogatnak rejtett veszélyeket. Nemcsak mitesszerek ellen lehetnek hatásosak a cikkben olvasható házi praktikák, hanem az üde arcbőr természetes tisztításához és a szép bőr megőrzéséhez is.
A tejben található tejsav segít a bőr tisztításában és hidratálásában anélkül, hogy eltömítené a pórusokat, és sokkal gyengédebb, mint a kozmetikai szerek, amiket a boltokban kaphatsz. A szerecsendió pedig segít eltávolítani az elhalt hámsejteket. Remek illata és állaga van az így elkészített bőrradírnak.
Egyszerűen csak keverd össze a jó öreg szódabikarbónát egy kis vízzel, hogy sűrű pasztát kapjál. A szódabikarbónának antibakteriális hatása van, így segít fertőtleníteni a bőrt, tisztítja a pórusokat és rendszeres használatával a faggyú oxidációja elkerülhető. Kend be vele a bőrt és hagyd fent 10-15 percig, majd langyos vízzel mosd le!
Próbáld ki, hogyan távolítja el a mitesszert a méz. Csak kenj egy kicsit az ujjbegyeddel a mitesszerre, várj egy-két percet és egyszerűen húzd le a bőrről. A mézzel együtt a mitesszer is távozni fog.
A mézet egyébként az egész arcra alkalmazhatod, mint egy maszkot. 10 perc után langyos vízzel mosd le! Fertőtlenítő hatásának köszönhetően segít megszabadulni a kisebb bőrgyulladásoktól, a mitesszerektől és hidratál is, de nem lesz túl zsíros tőle a bőröd. Sőt, zsíros bőrre is kifejezetten ajánlott!
Egy teáskanál fahéj és egy teáskanál friss citromlé éppen elég lesz egy kezeléshez. Bőrradírként alkalmazhatod. Vigyázz, a fahéj izgathatja a bőrt, így mielőtt az egész arcbőrön alkalmaznád, próbáld ki egy kisebb felületen!
A citrom egyébként a megelőzésben is segíthet, jót tehet a citromos vizes lemosás pórusoknak és az arcbőrnek egyáltalán. Hetente alkalmazd! Ha nem olyan érzékeny a bőröd, akkor a tiszta citromlét is kipróbálhatod.
Bármelyik kezelést választod legalább 10 napon keresztül ismételd, majd megelőzésként hetente. Ha érzékeny a bőröd, akkor a bőrradírokat csak havi rendszerességgel vedd igénybe, az első kezeléseket pedig csak pár alkalommal ismételd (elég lehet akár két naponta is).