A túl erős és helytelen technikával kivitelezett fogmosás hatására az íny visszahúzódhat, ami szabaddá teszi a rendkívül érzékeny és védtelen fognyakat. Ez a folyamat ráadásul visszafordíthatatlan, így mindenképpen érdemes megelőzni!
Fogmosás közben a fogak és íny találkozását (tehát az ínyszéli barázdákat), illetve a fogközöket kell különösen megtisztítani, mert elsősorban ezeken a helyen halmozódik fel a fogszuvasodásért és ínygyulladásért felelős plakkréteg, azaz lepedék.
A kefefejek puhasága mellett a sörteszámra is ügyelni kell. Minél több sörtét tartalmaz ugyanis egy fogkefe, annál alaposabban tisztít, gondoljunk csak egy cirokseprű és egy partvis hatékonyságának különbségére.
A fogápolás egészségügyi jelentősége
Köztudott, hogy fogak rendszeres tisztításával megelőzhető a fájdalmas fogszuvasodás, ínygyulladás és rossz lehelet. Az elhanyagolt fogsor azonban nemcsak a megjelenésre, hanem az általános egészségi állapotra is hatással lehet.
A nem megfelelően ápolt szájüregben élő baktériumok a keringésbe jutva gyengítik az immunrendszert, és késleltetik a test különböző pontjain kialakuló gyulladások megszűnését.
A lepedékben elszaporodó baktériumok a véráramba kerülve hozzájárulhatnak az érelmeszesedés kialakulásához, ami a szélütés és a szívinfarktus kockázatát is növeli.
Vizsgálatokkal igazolt tény, hogy nők estében a közepes, illetve súlyos állapotú ínybetegség kétszeresére növeli a koraszülés kockázatát. Ezen kívül gyakoribb az alacsony súlyú magzatok világra hozatala és a különböző születési rendellenességek kialakulása is.