Nem kell egzotikus tájakra utaznunk, hogy rábukkanjunk a lándzsás útifűre. Elég, ha meglátogatjuk a közeli (vagy kicsit távolabbi) legelőket, réteket, parlagon lévő területeket, árkokat, körülnézünk az utak mentén, vagy családi ház esetén, „faluhelyen” egyszerűen csak kimegyünk az udvarra. Rokona még a széles és a közepes levelű útifű, melyeket a gyógyászat szintén használ, de lándzsás társuk a leghatékonyabb.
Habár egy svájci természetgyógyász szerint a növénynek minden része használható valamire, nálunk inkább leveleit, ritkában a magját hasznosítják. A levelet május, június környékén érdemes gyűjteni és magas hőmérsékleten kiszárítani. Ezek tartalmaznak flavonoidokat, iridoidokat (aukubint), kovasavat, cseranyagot, nyálkát, cink és káliumsókat.
Enyhítheti a különböző légzőszervi, gyulladással járó megbetegedések tüneteit (szamárköhögés, hurut, tüdőtuberkolózis), csökkentheti a köhögési ingert. Baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatása miatt köptetőként is kiválóan szolgál, a letapadt nyákot feloldja. A belőle készült teát (citrommal, barna kandiscukorral felfőzve) bronchitisben, asztmában szenvedők is bátran fogyasszák.
Fertőtlenítő, baktériumölő hatása sebek gyógyításában is segíthet. Ha a friss levelet tesszük olyan sebre, mely nehezen gyógyul, összehúzza, fertőtleníti azt, és a véralvadást is elősegítheti. Veszett kutya harapására, vágásra, darázs illetve egyéb mérges állatok csípésére szétmorzsolt, friss levele lehet gyógyír.
A belőle készült szirup kiválóan tisztíthatja a vért a mindenféle kórokozóktól, salakanyagoktól. Sok betegségek megelőzhetnénk kúraszerű fogyasztásával: felnőtteknek napi egy evőkanálnyi lenne jó az étkezések előtt. Sőt, „gyermekbarát”, így a legkisebbek is fogyaszthatnák, nekik egy teáskanál lenne az adag.
Teaként 1:1 arányban kakukkfűvel keverve segítheti a máj- és hólyagbántalmak enyhítésében. Sőt, napi 8 gramm útifűmag fogyasztása megelőzi a kőképződést is.
Magja kisebb mértékű duzzasztóképessége miatt hashajtóként is alkalmazható.
Jó hír a dohányosoknak, hogy a belőle készült tea segíthet a leszokásban. Fontos, hogy szoptatós kismamák, várandós nők belsőleg történő alkalmazását szigorúan kerüljék, egyéb esetben pedig kezelőorvosukkal mindenképp konzultáljanak. Ám használata előtt ezt érdemes megtenni mindenkinek.