A fogamzásgátló tabletta hatására csökken az androgén hormon szintje (a petefészek kevesebbet termel belőle), részben inaktiválódik a vérben. Márpedig ezek a hormonok jelentik a libidó forrását. E hormonszint esése maga után vonja a szexuális izgalom és fantázia, valamint a nemi szervek érzékenységének csökkenését is, ami jelentősen kihat a vágy intenzitására.
Az is problémát jelenthet, hogy az androgének – nagyobb mennyiségben – pattanást, aknét, mitesszert okoznak a bőrön. Egyes nők ezért előnyben részesítik az antiandrogén hatású tablettákat, hiszen enyhítik ezeket a kellemetlen bőrtüneteket – de azzal együtt sajnos a szexuális vágyat is.
A férfi tudjon róla, hogy létezik „kémiai” magyarázata enyhülő libidójának, a fogamzásgátló tabletta miatt, ami biztosíthatja őt arról, hogy ez nem érzelmi változásnak tudható be.
A nőgyógyásza valószínűleg tud ajánlani egy más típusú tablettát, mert egyes formulák kevésbé erős antiandrogén hatást váltanak ki, mint mások.
Az ösztrogéntartalmú tapasz, vagy a hüvelygyűrű nem igazán megoldás, mert ugyanakkora dózisú hormont vihet be a szervezetbe, mint a tabletta. Az ideális az lenne, ha a nem hormonális fogamzásgátlók, módszerek felé orientálódna.
A réz ötvözetű spirálok a legtöbbször újraélesztik a nők természetes vágyát. De gyakran kényelmetlenek, mert elhúzódó és erős menstruációt okozhatnak.
Az óvszerek, olykor társítva spermicid termékekkel (spremiumölő hatóanyagú hüvelykúpokkal, zselékkel, krémekkel), szintén jelenthetnek alternatív megoldást.
Ugyan nem tartják igazi fogamzásgátlásnak, hanem inkább meddővé tételi eljárásnak minősül, mert végleges. Mindamellett ideális megoldást jelent olyan pároknál, ahol a nő pl. a negyvenes éveivégén már nem akar többé gyermeket. De természetesen csak az orvossal történő megbeszélés és alapos átgondolás után alkalmazható ez a módszer. A férfiaknál is lehetséges az ondókivezető cső elkötése (a herék és a prosztata között), amivel felmenti a partnerét a fogamzásgátlás problémája alól, és így gyakran visszatér a nő libidója.