Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - A cukorbetegek és a sebészeti beavatkozások
2012. október 17. 14:33

cukorbeteg, diabétesz, műtét, vitamin

A cukorbetegek és a sebészeti beavatkozások
Napjainkban az orvostudomány fejlettségének, azaz a korszerű aneszteziológiának és az inzulinterápiának köszönhetően, nem jelent akadályt a cukorbetegek műtétre való felkészítése.
A cukorbetegek és a sebészeti beavatkozások

Cukorbetegség - Teendők a műtét alatt és után

A műtét alatti időszak: A fentiek betartása mellett az is megemlítendő, hogy a cukorbeteg a műtét alatt speciális kezelést igényel, infúzióban inzulint és a glükózt szükséges adni, emellett negyed-, félóránként kell ellenőrizni vércukrát stb.

A műtét után: Gyakran a műtétet követően napokig - amíg ételt, italt nem vehet magához - az inzulint is infúzióban adják tovább. Éppen ezért célszerű, ha az inzulinnal kezelt diabéteszes rendelkezik saját vércukormérő készülékkel, azt magával viszi a kórházba.


A kisebb műtéti beavatkozások

Kisebb műtéti beavatkozások, legfőképp helyi érzéstelenítésben végzett bőrsebészeti műtétek, ortopédiai műtétek, nőgyógyászati műtétek előtt a cukorbetegek sem igényelnek semmilyen speciális előkészítést, csupán azt, hogy vércukorszintjük az ideális közelében (5-10 mmol/l között) legyen, mert a posztoperatív időszak és sebgyógyulás csak ebben az esetben lesz zavartalan.

Ennek ellenére fontosnak tartom felhívni a figyelmet arra, hogy amennyiben sebgyógyulási zavart, gennyedést, lázat, szokatlan bőrpírt, fájdalmat érez a műtét követően, mindenképp keresse fel operáló orvosát.

Nagyobb műtéti beavatkozások

A nagyobb műtéti beavatkozások, melyek például a has vagy a mellkas megnyitásával járnak, komoly terhelést jelentenek a cukorbetegségben szenvedőek számára. A betegeknek lehetőleg optimális keringési állapotba kell kerülniük, és ez sok esetben néhány napos kardiológiai előkészítést követelhet meg.

Nagyon fontos, hogy az anyagcsere paraméterek rendezettek legyenek, vagyis a vércukorszint éhgyomorra 5-7 mmol/l között, étkezést követően pedig 10 mmol/l alatt legyen.

Ezt legtöbbször úgy lehet csak elérni, hogy a beteg szájon át szedett antidiabetikumait inzulinra cseréljük, természetesen leggyakrabban csak átmenetileg van erre szükség.

Minden olyan műtét előtt, melynél várható a vércukorszintek műtét alatti megemelkedése, illetve a műtét jellegétől függően az operációt követően órákon vagy napokon át, tilos a szájon át történő étel-ital gyógyszerfelvétel (pl. gyomor-, bél-, hasnyálmirigy- vagy epeműtétek esetében), a korábban vércukorcsökkentő tablettákat szedő beteget inzulinra kell átállítani.

Ez 2. típusú cukorbetegeken leggyakrabban napi háromszori gyors hatású inzulin adásából áll. Ezen módon a diabeteses betegnek ugyanolyan esélyei lehetnek a műtét utáni gyógyulásra, mint egészséges társaiknak.
 

Forrás: Webbeteg.hu
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK