Figyelned kell az optimális tápanyag bevitelre, hogy a vénáid jó állapotát megőrizd. Mire van szükséged? Egyrészt C- és E-vitaminra, amit főként a táplálkozással próbálj meg bevinni a szervezetedbe. Másrészt vannak olyan táplálékok, amelyek ideális visszér elleni ételeknek bizonyultak. Ilyen a fekete áfonya és a többi bogyós gyümölcs, a cseresznye és a paradicsom. Fogyassz ezekből naponta és kerüld a zsíros ételeket!
Ha a táplálkozásodon már sikerült változtatnod, akkor valószínűleg ez a pont sem fog akadályt jelenteni. Fontos, hogy le adj pár kilót, ha túlsúlyos vagy, hiszen ha nehezen mozogsz, akkor keveset fogsz sportolni, így az izmaid nem járulnak hozzá a megfelelő a vérpumpáláshoz. A helyes étrenddel és a mozgással kordában tarthatod a plusz kilókat, a vérkeringésedet, és megőrizheted az erek egészséges állapotát.
Közismert, hogy a vadgesztenye hatásos lehet visszér ellen. A népi gyógyászatban érvédő tulajdonságai miatt alkalmazzák előszeretettel: gátolja a vizesedést, erősíti az érfalat és segít a rugalmasság növelésében is, valamint a gyulladást is csökkentheti. Nemcsak krémként, hanem étrend-kiegészítőként is lehet kapni. Hasonló jó hatása van a fekete áfonya kivonatnak, a szúrós csodabogyónak és az ázsiai gázlónak.
Az egyik legjobb mozgásforma a kerékpározás, ezenkívül esténként a következő gyakorlatot is érdemes elvégezni. Gyertyaállásba helyezkedsz és elkezdesz először integetni, majd körözni a lábfejeiddel. Ezzel a pangó erekbe is juttathatsz vért, serkented a vérkeringést és kicsit tehermentesíted a lábad.
Egyébként bármilyen mozgásforma jó lehet, ami megdolgoztatja a lábakat, legyen az lépcsőzés, gerincjóga vagy éppen futás. A lényeg, hogy rendszeresen és szívesen űzzük, ne csak akkor, ha túlsúly problémákkal küzdünk. Azoknak, akik ülő- vagy állómunkát végeznek, kiemelten fontos ez.
A tűsarok nem a visszérrel küzdő nők legjobb barátja, ugyanakkor a teljesen lapos cipő sem megfelelő. A legjobb, ha olyan cipőt választasz, aminek egy kicsit van megemelve a sarka, és nem ütődik benne a lábad, hanem segít csökkenteni az ütközést.
Éjszakára segíthet a láb felpolcolása, ennek hatására a vér a szív felé áramlik és eljuthat a pangó erekbe is.
Kétféleképpen is lehet alkalmazni a vízterápiát. Az egyik módszer a váltózuhany: először meleg, majd hideg vízzel zuhanyoztatjuk a lábat. A hideg víz fokozatosan lehet egyre hidegebb, amennyire csak bírjuk, és a végén mindenképpen hideggel fejezzük be.
A másik módszer a lábfürdő. Ekkor hideg vízzel engedjük meg a kádat és legalább 1-2 percig benne tartjuk a lábunkat. Utána szépen, fokozatosan melegítsük egy kicsit fel mozgással.
Az esti kezelésekkel megelőzhetjük az éjszakai panaszokat.
A szauna nem ajánlott visszérbetegeknek és a termál vizek is csak 35 fokig.