A négyéves kutatási periódusban rögzített eredmények alapján az álmatlanság elsősorban a 18 és 34 év közöttieknél növeli a stroke veszélyét: a korcsoport inszomniás tagjainál nyolcszor akkora kockázatot lehetett megfigyelni, mint a jó alvóknál.
"Óriási figyelmet fordítunk a magas vérnyomásra, az elhízásra, illetve a koleszterinproblémákra, ezek ismert kockázati tényezők" - nyilatkozta Demetrius Lopes, a chicagói Rush Egyetem és az Amerikai Szív Társaság munkatársa. "A megfelelő alvási szokások szerepét azonban véleményem szerint jócskán alábecsülik" - tette hozzá.
A kutatás során több mint 21 ezer véletlenszerűen kiválasztott inszomniás egyén egészségügyi adatait kísérték figyelemmel, valamint 64 ezer nem inszomniásét. Egyiküknél sem fordult elő korábban stroke vagy alvási apnoé. Az eredmények a Stroke című szakfolyóirat májusi számában jelentek meg.
A négyéves megfigyelési időszakban 962 inszomniás és 583 jó alvó került kórházba stroke miatt. A többi kockázati tényező figyelembevételével világossá vált, hogy az álmatlanságban szenvedők nagyobb veszélyben vannak, mint a jó alvók. A szerzőként közreműködő Ya-Wen Hsu és kollégái ráadásul úgy találták, hogy az inszomnia súlyossága közvetlen hatással bír a stroke-kockázatra.
A huzamosabb ideig inszomniában szenvedők stroke-kockázata magasabb volt, mint azoké, akiknél időszakosan fordul elő a probléma, ugyanakkor e két csoport tagjai nagyobb veszélyben voltak, mint akiknek az álmatlansága megszűnt a megfigyelési időszak során. Ráadásul az inszomniásoknál általában több más kockázati tényező is jelen volt, úgymint cukorbetegség, magas vérnyomás vagy magas koleszterinszint.