Orvosi név:
Strictura benignae anorecti
BNO kód:
K6240
A betegség lényege:
A betegség a végbél valamilyen ok miatt kialakult szűkületét jelenti.
A betegség oka:
A leggyakoribb ok a végbélcsatorna hámfosztottságát okozó műtét (pl. aranyér), vagy valamilyen sérülés.
A betegség tünetei:
A leggyakoribb panasz a székrekedés, vékony (szalagszerű) széklet, székeléskor jelentkező fájdalom
Elvégezhető vizsgálatok:
A beteg orvosi vizsgálata, szükség esetén végbéltükrözéses vizsgálat elegendő.
A betegség várható kezelése:
Ha a betegség idült (régóta fennáll), akkor a betegnek naponta egyre növekvő nagyságú végbéltágítót vezetnek fel, aminek a segítségével a szűkület megoldódik. Ha a szűkület jelentős, akkor plasztikai műtét is szóba jön.
Javaslatok:
A szűkület megelőzése céljából nagyobb végbél műtétek után fontos a terület tisztántartása, ülőfürdő alkalmazása, és hetente kétszer tágítás: gumikesztyűs ujj kíméletes felvezetése.
A betegség várható lefolyása:
A szűkület fisszura kialakulására (a végbél felületes berepedése), enyhe fertőzésre és sipoly képződésre hajlamosít.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Alsó gasztrointesztinális tükrözés (Anoszkópia)
Ujjal végzett végbélvizsgálat
Forrás: med-courier.com
Tisztelt Doktor Asszony/Úr!
Férjemnél 2016 nyarán rosszindulatú végbél és prosztata daganatot diagnosztizáltak. Mindkettőre kapott sugárkezelést, a végbél - szigmabél határán lévő daganatra preoperatív kezelést, 28x1,8 Gy dózist, a prosztatára definitív kezelést, 40x1,8 Gy dózist, összesen 122,4 Gy-t. Ez után a végbéldaganatát műtétileg eltávolították, majd kemoterápiát kapott. A bél kivezetésére nem volt szükség. A kemoterápia utáni második felülvizsgálata is jó eredményekkel zárult, kiújulás, áttét nincs a szervezetében, azonban a végbéltükrözés során a gasztroenterológus megállapította, hogy a végbél 10-13 cm-es alsó szakasza jelentősen összeszűkült. A férjem a műtét óta széklettartási gondokkal küzd. Jelenleg is napi 15-20-szor van széklete, de már nem vérzik. Az időnként elég nagyfokú vérzést a gasztroenterológus szüntette meg úgy, hogy kauterizálta az érintett bélszakaszt. Ennek már fél éve.
Kérdésem az, hogy mi okozhatja ezt a nagyon gyakori székletürítési kényszert, és amennyiben a végbélszűkület, orvosolható-e ez, vagy csökkenthető-e? Emiatt a férjem gyakorlatilag szobafogságra van ítélve. Amennyiben orvosolható a dolog, kérdésem, hogy kihez fordulhatunk ez ügyben?
Kérdező: Medve Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Góbor László 2019-03-07 21:27:26
Tisztelt Doktor úr /nő!
Hetek óta kínzó végbélnyomásom van,ami egy percre sem múlik, folyamatos székelési ingerrel...Tapintásra egy csomó érzékelhető a végbélnyílasnál 6 óra irányában. Nem vérzik,nem fáj. De ez a feszülő, késztető érzés kikészít. Wc-re csak a reggeli kávé után tudok menni megerőltetés nélkül. Viszont a széklet nem kemény hanem lágyabb állagú,mintha fényes lenne. Színre néha picit világosabb de általában normális. Az állaga aggaszt. Voltam már orvosnál. Akut végbélnyílás fissura a diagnózisa. Prosterisan forte kúpot használtam 10 napig.De sajnos nem használt. Próbáltam lefényképezni, kisebb borsó alakú csomó látszik. Feltölteném,de sajnos nincs olyan opció.
Kérem segítsen mi lehet ez? Esetleg keressek egy másik orvost? Tudnám addig is enyhíteni valamivel a folyamatos végbélnyílást illetve a késztető érzést?
Kérdező: Boglárka Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz: