Orvosi név:
Peritonitis
BNO kód:
K65
A betegség lényege:
A hashártya savós hártya , amely a hasüreget és a hasi szerveket borítja. Létezik kis területre kiterjedő (körülírt), és az egész hashártyára kiterjedő (diffúz) formája. A betegség a hashártya gyulladásos megbetegedése, ami kialakulhat májbetegség következtében kialakult kóros hasi folyadék befertőződése, vagy más hasi betegség következtében.
A betegség oka:
Hashártyagyulladás különböző hasi megbetegedések következménye lehet. A betegség oka legtöbbször kóros hasi folyadék (pl. májbetegség okozta folyadékgyülem) befertőződése, vagy valamilyen fertőzés (pl. vakbélgyulladás, bélkiboltosulás gyulladása, fekély következtében kialakult bélátfúródás, epehólyagfal átfúródása) következtében alakul ki, vagy hasnyálmirigy, nyirokér- epevezeték károsodás, esetleg daganatos betegség következtében lép fel.
A betegség tünetei:
A beteg jellegzetes panasza a hasi fájdalom (ami az egész hasat érinti), láz, haskörfogat növekedése. Ha a háttérben májbetegség áll, ennek tünetei jelen lehetnek pl. sárgaság, bőrön értágulatok, korábban is fennálló haskörfogat növekedés.
Elvégezhető vizsgálatok:
A beteg vizsgálata és kórelőzménye sokat segít az orvosnak. (Fontos, hogy alkohol fogyasztásról, korábbi véradásról, vírusos májgyulladásról, daganatos betegségről, vénás kábítószerfogyasztásról, tetoválásról a beteg beszámoljon.) A betegeket általában kórházba utalják, a kórházi ellátása során vérvizsgálat, ascites (kóros hasi folyadék) vizsgálata, hasi ultrahang vizsgálat, röntgen, szükség esetén CT (számítógép vezérelt röntgen), laparoszkópos vizsgálat (altatásban végzett has megtekintés) jöhet szóba.
A betegség várható kezelése:
Ha májbetegség következtében alakul ki, akkor elsődlegesen gyógyszeres (antibiotikumos) kezelést alkalmaznak. Ha más ok áll a háttérben, akkor elsődlegesen a kiváltó okot kell kezelni (pl. hasi műtét), és ezután jön a gyógyszeres kezelés.
Javaslatok:
A májbetegek, akiknél már kialakult a haskörfogat növekedés, láz, tudatzavar esetén azonnal forduljanak orvoshoz. De egyéb esetben is az önkezelés helyett láz, hasi fájdalom esetén forduljanak orvoshoz.
A betegség várható lefolyása:
A májbetegség következtében kialakult hashártyagyulladás halálozása magas, a betegek 50%-át érinti, de korai kezelés esetén ez 10% alá szorítható. Más okból kialakult betegség esetén az elsődleges ok nagyban befolyásolja a túlélést, de minden esetben súlyos betegségről van szó.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Bármilyen biopszia (szövettani mintavétel)
CT, (sima) (Computer tomográf)
CT, (sima) (Computer tomográf)
Laparoscopós biopszia (szövettani mintavétel)
Rtg (Röntgen vizsgálat)
Rtg (Röntgen vizsgálat) kontrasztanyag ivással
Rtg, rectalis kontrasztanyaggal (Kontrasztanyagos vastagbél röntgenvizsgálat)
Ultrahang vizsgálat sima
Vérvétel
Forrás: med-courier.com