Szerző: WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
Kettőslátás esetén általában a szemizmok nem működnek megfelelően. A nem működő izom irányába a szem nem tud elmozdulni, így amikor a beteg ebbe az irányba tekint, intenzív kettőslátás jelentkezik.
A szemeket összesen 12 izom mozgatja, melyek három pár agyidegen keresztül kapnak beidegzést az agyi központokból. Ezeknek az összehangolt működése szükséges ahhoz, hogy a tárgyról az ideghártya megfelelő pontjaira érkezzen a kép. Ha ez sérül, az agyba két különböző kép vetülete érkezik meg.
A kettőslátás magyarázata
Általában a szemizmok nem működnek megfelelően. Az ellátóideg vagy maga az izom elváltozása miatt. A nem működő izom irányába a szem nem tud elmozdulni. Amikor a beteg ebbe az irányba tekint, akkor jelentkezik a legintenzívebben a kettőslátás (diplopia).
Mi állhat a kóros működés hátterében?
Az ok felderítéséhez az eltérés helyét kell meghatározni. Az ok lehet izombénulás, pajzsmirigybetegséget kísérő szemizom elváltozás. Idegrendszer elváltozásai, például keringési zavar, daganatok, gyulladások. Gyakran fejet ért sérüléseket követően is kialakulnak agyideg bénulások. Cukorbetegséget kísérő szénhidrát anyagcserezavarok is magyarázhatják. Háttérben állhatnak gyógyszer mellékhatások.
Kérdések és vizsgálatok a diagnózis felállításakor:
Mióta jelentkeztek a panaszok?
Azóta fokozódtak vagy csökkentek?
Milyen irányba tekintéskor a legintenzívebbek?
Fájdalom vagy egyéb szemészeti panasz kíséri-e?
Belgyógyászati betegségek: magas vérnyomás, cukorbetegség, pajzsmirigybetegség ismert-e?
Idegrendszeri betegségek: agyvérzés, agyérgörcs, lágyulás, thrombosis, érelmeszesedés ismert-e?
Milyen gyógyszereket szed?
Tájékozódó vizsgálat a kilenc fő tekintési irányba vezetett ujjunk követése. A betegnek jeleznie kell észlel-e kettősképet, és ha igen melyik irányban a legkifejezettebben. Sokkal pontosabb, jobban követhető a Hess-függönnyel végzett vizsgálat.
Vörös-zöld szemüveg és vörös és zöld jelzőfény segítségével a két szemet külön-külön lehet vizsgálni. Négyzethálóra vetítve a két fényt fedésbe kell hozni. Kettőslátásnál a két fény eltolódik, a távolság mérhető. Segítségével a bénulás helye megállapítható, mértéke fokban megadható és így a változás pontosan követhető.
Nem igazi kettőskép csak a kontúrok elmosódása, homályos látás. Fényforrás körüli fénykoszorú, eltorzulás zöldhályogban, szürkehályogban.
A kettőslátás kezelése
Több szakma képviselőinek összefogása szükséges (ideggyógyász, belgyógyász, szemész). Az alapbetegséget kell kezelni, megoldani. A kettőslátás általában átmeneti, ha tartóssá válik és a pácienst kifejezetten zavarja, szóba jöhet a szemizmokat érintő műtét is.
Forrás: Webbeteg.hu