Szerző: WEBBeteg - Dr. Papp Júlia, szemész
A keratoconus a szaruhártya vázának fokozatos elvékonyodása következtében kialakult előredomborodás. Viszonylag gyakori, fokozatosan előrehaladó rendellenesség, melynek végeredményeként a korábbi félgömb alakú szaruhártya szabálytalan kúp alakot vesz fel.
A keratoconus a szaruhártya vázának elvékonyodása, amely következtében az elvékonyodás helyén csúcsként elődomborodik a szaruhártya. Az elődomorodásnak köszönhetően a szaruhártya görbülete szabálytalanná válik.
Pubertás korban jelenik meg. Lassan halad előre, sőt, néha stabil marad az állapot és nem romlik tovább. Általában mindkét szem érintett, bár lehet, hogy csak műszerrel (topográf) kimutatható fokban.
A betegség pontos okát még nem ismeri az orvostudomány. Az öröklődés szerepe nem tisztázott, de a betegek családjában általában nem szokott előfordulni ez a kórkép: az utódok között körülbelül 10 százalékban jelenhet meg. Feltételezhetően kiválthatja a kemény kontaktlencse folyamatos viselése okozta dörzsölés is.
Nagyon sok betegség kísérheti ezt a szaruhártya elváltozást, mint például különböző kromoszóma rendellenességek (Down kór, Turner szindróma) és kötőszöveti fejlődési rendellenességek (Ehlers Danlos szindróma, Marfan szindróma, osteogenesis imperfecta), vagy a szemészeti betegségek közül számos örökletes fejlődési rendellenesség (Leber congenitalis amaurosis, retinitis pigmentosa, szivárványhártya és lencse fejlődési zavar).
Mikor gondoljunk keratoconusra?
A betegség tünete a fokozatos látáscsökkenés az egyik szemen, rövidlátás és a szaruhártya fokozódó görbületi eltérése miatt. A betegségben szenvedők általában arról számolnak be, hogy sűrűn kell erősebbre cserélni a szemüvegüket. Gyakori jelenség még, hogy a kontaktlencse viselése egyre kényelmetlenebb, a nem megfelelő illeszkedés miatt a lencse lötyög, több panaszt okoz. A két szem között jelentős különbség lehet az elvékonyodás és az astigmia mértékében.
Előrehaladott esetben műszerek nélkül is diagnosztizálható az elváltozás. A hirtelen tágulat miatt a szaruhártya belső membránja ugyanis megrepedhet, a repedések szabad szemmel is látható függőleges vonalakként észlelhetőek.
A szem szaruhártyájában lerakódó réz egy jellegzetes, gyűrű vagy félhold alakú elszíneződést okoz, mely gyakran szabad szemmel is látható: ezt Kayser-Fleischer-gyűrűnek nevezzük.
Más esetben műszeres vizsgálatokkal (ultrahang, photokeratoscopia) diagnosztizálható a betegség.
Hogyan kezelhető a keratoconus?
1. Szemüveg - minimális elváltozás esetén, kisfokú szabálytalan szaruhártya görbület korrigálható vele.
2. Kontaktlencse - sokáig stabilan tartja az állapotot, megfelelő viselés esetén 5-10 százalékban válik szükségessé műtéti megoldás. Nagy átmérőjű (9,7 mm), gáz áthatolhatoló lencse.
3. Epikeratoplastica - jelentős hegesedés nélküli állapot esetén, ha a kontaktlencsét nem tudja viselni a beteg.
4. Szaruhártya átültetés - előre haladott stádiumban alkalmazzák, főleg kifejezett szaruhártya heg esetén.
Tiszta átültetett korong esetén is még 95 százalékban korrekció szükséges, 30-50 százalékban a műtétet követően még kontaktlencse viselés is szükséges. Műtétet követően csak enyhe pupillatágító cseppet használjunk, mert az erősebbektől évekig tág maradhat a szembogár.
Forrás: Webbeteg.hu