Orvosi név:
Torticollis
BNO kód:
M4360
A betegség lényege:
A fej biccentő izma zsugorodásának vagy görcsének hatására létrejött fejtartási probléma.
A betegség oka:
Általában fejlődési rendellenességként jelentkezik; okozhatja a születés során létrejövő sérülés, szakadás, a születés előtt bekövetkezett vérellátási zavar. Jelentkezhet egyes családokban halmozottan is, ekkor örökletes faktorok szerepe feltételezhető. A nem veleszületett esetekben létrejöhet a kórkép látási zavar, gyulladás, sérülés, reumás elváltozás, foglalkozási ártalom, sőt, pszichés okok eredményeként.
A betegség tünetei:
A veleszületett esetekben a szülők hamar észlelik a kóros fejtartást. Az egyik oldali fejbiccentő izom zsugorodásának hatására a fej oldalra dől, ellenkező irányba fordul, az izom feszesen előemelkedik és az arc aszimmetrikusá válhat.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett idegrendszeri vizsgálatot végez. Az ok kiderítése érdekében újszülöttnél ultrahang-, idősebb korban röntgenvizsgálatra is sor kerülhet.
A betegség várható kezelése:
Csecsemőkorban az izmot passzív tornagyakorlatokkal nyújtják. A torna hatására eredményt nem mutató esetekben műtéti megoldás jöhet szóba. Más betegség hatására kialakult formáknál az ok kezelése után fennmaradó ferdenyak ugyancsak műtéttel szünethető meg.
Javaslatok:
A csecsemőt lehetőleg úgy kell elhelyezni, hogy saját maga rá legyen kényszerítve a ferdülés aktív tornáztatására. Tehát arról az oldalról érjék az ingerek, amelyik oldali az elváltozás, hogy így kénytelen legyen abba az irányba tekinteni. Az elváltozás észlelésekor forduljon szakorvoshoz.
A betegség várható lefolyása:
A műtét általában teljes javulást eredményez; későn elvégezve az arc aszimmetriája maradhat vissza.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Általános ideggyógyászati vizsgálat
Rtg (Röntgen vizsgálat)
Ultrahang vizsgálat sima
Vérvétel
Forrás: med-courier.com