Orvosi név:
Sacrococcygealis rendellenességek
BNO kód:
M5330
A betegség lényege:
A gerinc alsó részén, a kereszt- és farokcsont területén észlelhető kóros elváltozások.
A betegség oka:
A kereszt- és farokcsont tájéki panaszokat leggyakrabban a két csont közötti ízület elváltozásai okozzák. Túlságosan lesoványodott egyéneknél az ülés miatt a kiálló farokcsont fájdalmassá válhat. Sérülések is okozhatnak panaszokat, a fenékre esés következtében sérülhet a két csont közötti szalagrendszer, vagy enyhébb esetekben zúzódás alakul ki a területen. Ritkán, de előfordulnak veleszületett rendellenességek és fertőzések is.
A betegség tünetei:
A betegek általában fájdalomról számolnak be. Ez a panasz ülésre fokozódik, ám állás illetve fekvés közben kevésbé alakul ki. Súlyos esetekben székelés közben is kifejezett panaszok jelentkeznek. Ritkán végbéltáji viszkető, égő érzésről is beszámoltak betegek. Nagyobb sérülés alkalmával a területen átfutó idegrostok is károsodhatnak, ekkor érzéskiesés és bénulás alakulhat ki a beidegzett területeken. Veleszületett rendellenességek közül a leggyakoribbak a gerinccsatorna záródási zavarai, ezekben az esetekben az idegrendszer érintettsége is gyakori; ilyenkor az alsó testfélen bénulás és érzéskiesés is jelen lehet.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett röntgent végeztet. A fájdalom helye pontosan meghatározható végbéltapintással. A pontos diagnózis megállapítására CT vizsgálat is végezhető.
A betegség várható kezelése:
A sérülés miatt kialakult panaszokat a terület tehermentesítése és az ágynyugalom általában megszünteti. Az enyhébb törések is jól gyógyulnak beavatkozás nélkül is. A panaszokat fájdalomcsillapítókkal és gyulladáscsökkentőkkel is lehet enyhítheteni. Az öregedéssel járó ízületi elváltozásokat ugyancsak gyógyszeresen kezelik a fájdalom elmúlásáig. A fejlődési rendellenességeknél az elváltozás sebészi helyreállítása szükséges.
Javaslatok:
A panaszokat enyhíti, ha biztosítjuk a puha ülést. Patikában megfelelő gyógypárnákat lehet kapni. A széklet lágyításával is lehet csökkenthető a fájdalmat. Jó hatású a fürdőkúra és az úszás, mivel ilyenkor az érintett terület kisebb megterhelésnek van kitéve.
A betegség várható lefolyása:
A 3-4 hétig tartó ágynyugalom alatt beforrnak a törések, így a gyógytartam sérülések esetén 6 hét körüli. A fejlődési rendellenességek esetében a bénulás és az érzéskiesés többnyire maradandó.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
CT, (sima) (Computer tomográf)
Rtg (Röntgen vizsgálat)
Forrás: med-courier.com
Üdvözlöm!
T1, T2, STIR sagittalis, ill. axialis T2 mérésekkel készült a Th.XII.-S-I- közötti rések magasságában
A lumbalis lordosis íve diszharmónikus.
L-S szög fokozott.
Csigolyatestek peremei körkörösen megnyúltak.
Az alsó háti és felső lumbális szakaszon a zárólemezeken Schmorl benyomatok ábrázolódtak.
A rések minden magasságban kissé szűkebbek, a porckorongok ellapultak, csökkent jeladásúak T2 mérésen dehydratoira jellemzően.
A vizsgált szakaszon a porckorongok körkörösen meghaladják a peremszéleket, körülírt előboltosulás, discus hernia nem igazolódott.
A foramenek szabadok.
A canalis spinalis normális tágasságú.
A conus az L.I. rés magasságában végződik, ép.
Spondylosis, discopathia jelei.
M. Scheuermann utáni állapot.
Tartási rendellenesség.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Doktor Úr!
Szeretném a véleményét kikérni az alábbi betegség ügyében. Tavaly októberben a hűvösebb idő beköszöntével a jobb lábam és a középcsontom 1-2 perces járás, állás vagy hanyatt fekvés után elszokott zsibbadni és a zsibbadás mellett égő érzést is szoktam tapasztalni ezekben a testrészekben. A középcsont irányából a nemi szervem felé is kisugárzott ez a zsibbadás és égő érzés. Ha gyorsabban mentem, akkor átterjedt a bal lábamra is, de oda kisebb mértékben. Ha leguggoltam pár másodpercre vagy magasabbra emeltem fel a jobb lábamat, illetve fekvésnél elfordultam oldalra, akkor jelentősen csökkent a zsibbadás mértéke. Ha hosszabb távra mentem gyalog, többször is meg kellett állnom úgy 500-600 méterenként, hogy mérsékeljem a zsibbadást. De olyan is volt többször is, hogy ha már 6-7 alkalommal leguggoltam, akkor utána szervezetem valahogy megszokta ezt az állapotot, és nem zsibbadt tovább, tudtam rendesen tovább menni. Ennek a betegségnek voltak előzményei is, ugyanis tavaly nyáron ráestem a gerincemmel egy lépcsőfok élére (Lumbosacralis átmenetnél kis szöglettörés tapasztalható), valamint már egy-két éve kiegyenesedett lordosist és kyphosist diagnosztizáltak a gerincem alsó részén. Elmentem a rheumatológiára okt. 19.-én , ahol is elküldtek röntgentre,ami a következő eredményt mutatta: Az SI izület rések norm. tágasságúak, az ízfelszínek kissé egyenetlenek, mk. SI izület kp. harmadában mérs. aubchondralis sclerosis látható, erosio nem ábrázolódott. A csipőizületi rések norm. tágak, a vápatetők cranialis része scleroticus, a cranialis peremszélek megnyúltak. A femúrfejek és nyakak kóros eltérést nem mutatnak. " A doktornő elküldött fiziotherápiára, gerinctornára, stabil galvánra, inerferenciára, és kézi masszázsra 8 alkalommal. Arcoxiát és Miderizone-t is kellett szednem. Mivel a kezelések hatására sem történt javulás állapotomban, a doktornő elküldött MR-re Kaposvárra , mert szerinte esetem felvetette a kétoldali sacroileitis lehetőségét. MR-lelet: A két SI izület proximalis részében subchondralisan keskeny egyenletes scleroticus sáv van. Ezen kívül jobb oldalon a sacralis oldalon ugyancsak a felső harmadban 2,5 cm legnagyobb kiterjedésben subchondralis oedema is ábrázolódik. Felszíni erosiok nem láthatók, az izületben folyadék felszaporodása nincs. Az izület környezetében lévő izmok, lágyrészek jelintenzítása szabályos. Vélemény: Krónikus sacroileitisre utaló subchondralis sclerosis, ill. jobb oldalon sacralis oldalon kisfokú akut gyulladásos jelek igazolhatók.
Január 09.-én visszamentem az MR-eredmény megbeszélése miatt a doktornőhöz, aki laborba, immun laborba és röntgentre küldött el újra. A laboreredmények teljesen jók lettek, kivéve a reuma faktort (ami 17.7 lett). Az újabb röntgent eredménye a következő lett.: A gerinc fisiologias görbületei kiegyenesedtek. az L-S szöglettörés fokozott. A hátcsigolyák testmagassága rendes, a csigolyák ventralis conturjának íveltsége megtartott. A lumb. csigolyák enyhén laposabbak. A csigolyák peremszélein kezdődő felrakodások vannak. Az intervertebralis izületek megtartottak.Az L. IV. - S.I. közti porcrések enyhén lelapultak. Vélemény: Spondylosis Th-L."
A doktornő ezen kívül elküldött még urológiára, szemészetre és mikrobilológiára góckutatás céljából, de mindenhol negatív lett az eredményem. Az immunlabornak eredménye is negatív lett.
Ezek után január 15.-én a doktornő felírt nekem egy doboz XEFO Rapid 8 mg.os gyulladáscsökkentőt, valamint egy 5 ampullás MILGAMMA N injekciót is beadott a háziorvosom. Mikor az injekció elfogyott, akkor MILGAMMA NEURO 100/100 B vitamin komplex szedését kellett elkezdenem. A doktornő panaszaimat jelenleg seroneg. spondylarthropathiának tartja. A papíron még ezek a diagnózisok szerepelnek:
SPOND. UNIV.
COXARTHROSIS 1.U.
EGYÉB MEGHATÁROZOTT INTERVERTEBRÁLIS DISCUS DEGENERATIO
SNSA SUSP.
SACROILEITIS 1.U.
Áprilisban részt vettem egy 5 alkalmas infúzió-kúrán. Tüneteim nem változtak ezen kezelések ill. gyógyszerek hatására sem, most is ugyanúgy zsibbad és ég a jobb lábam, a középcsontom. Közben a neurológiai osztályon is bejelentkeztem, ahol is a doktornő elküldött lumbalis gerinc MR-re.
A lelet a következő: A lumbalis lordosis csökkent, a középső szakaszon kyphosis látható, a sacrum dőlése fokozott. A csigolyatestek magassága szabályos. A peremszéleken számottevő fokú spondylophytosis ábrázolódik. Az L.III.-IV. szintben a porckorong körkörös, a discus síkja alatt és fölött is követhető 6-7 mm átmérőjű előboltosulást mutat. Ebben a magasságban látható kyphosis punctum maximuma, ennek következtében a gerinccsatorna absolut fokú szűkülete alakult ki. A szűkülethez dorsalis szalagmegvastagodás hozzájárul. A liquortér nem követhető, a cauda rostok komprimáltak. Az L.V.-S. I. segmentumban a discus centralis 4 mm-es protrusiója ábárázolódik, gyöki kompresszió nem igazolható. Az egyéb segmentumokban a porckorongok érdemi előboltosulást nem mutatnak. A conus medullaris szabályos.
Vélemény: Degeneratív eltérések. Hernia disci intervertebralis L.III.-IV. Abszolút fokú gerinccsatorna szűkület ebben a magasságban.
Szeretném kikérni az Ön véleményét és tanácsát, hogy műtétet javasol-e a problémám megoldására ( milyen esélyem van a teljes felépülésre, focizhatok-e újra valaha), vagy esetleg van-e rá valami más, békésebb gyógymód.. Esetemben a műtét mennyire kockázatos? Ha nem vállalom a műtétet, akkor mi várhat rám? Esetleg egy jó csontkovács és a Ceragem thermo-masszázságy együttes igénybevétele tünetmentességet okozhatna? Stb.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel
Attila
Kérdező: attila21 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: