Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Combnyaktörés

Combnyaktörés tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Szerző: WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász szakorvosjelölt

Napjainkban a népesség elöregedésével és a csontritkulás népbetegséggé válásával, a csípőtáji (combnyak-) törések száma rendkívül gyorsan nő. A kórkép főleg idős korban gyakori, hátterében legtöbbször egyszerű elesés szerepel. A csípőtáji törést szenvedő betegek 95 százaléka műtéten is átesik.

A törést követő évben, a halálozási ráta akár a 25 százalékot is elérheti. Sok beteg a műtétet követő néhány hónapon belül, a komplikációk és a kísérő betegségek következtében hal meg. A betegek akár 30 százaléka szorul élete végéig ápolásra. Mindezekből következik, hogy az egyéneknek és a szakembereknek lehetőség szerint, mindent meg kell tenniük azért, hogy az első törés ne következzen be

Ha a törés közvetlenül a combfej és combnyak határán következik be, akkor medialis, ha pedig közel a combcsont és a combnyak határán keletkezik, akkor lateralis combnyaktörésről beszélhetünk. Ilyenkor az alsó végtag kissé megrövidül, a beteg képtelen a lábát megemelni, erős fájdalmat érez a csípőtájékon.

Fekvéskor a térd behajlítva és kifelé fordítva helyezkedik el.

Ritkán előfordul, hogy hiába tört el a csont, mégis jól beékelve maradt, így nagyobb panaszt nem okoz. Azonban kiékelődéskor hirtelen súlyos következményekkel járhat.

A legkisebb gyanú esetén is, kétirányú röntgenvizsgálatot szükséges elvégezni. Ha az idős beteg elesett és csípőtájéki fájdalma van, azonnal röntgent kell készítetni.

Beékelt törés esetén, egy hét múlva kell megismételtetni a röntgenfelvételeket.
Kezelés combnyaktörés esetén

A kezelés során, a törtvégek mielőbbi helyretételére és stabil rögzítésére kell törekedni, hogy ezzel a megmaradt vérkeringést megtarthassuk, illetve ezáltal a combfej életképessége megmaradjon.

Arra kell törekedni, hogy minél hamarabb, lehetőleg hat órán belül az esést követően műtétre kerüljön sor. Ez elősegíti, hogy a beteg rövidebb időn belül panaszmentessé váljon, és így hamarabb megkezdődhet az aktív utókezelés is. A műtét során, TV képernyős röntgengép kontrollja alatt a tört végeket összeillesztik, majd a bőrön keresztül behelyezett csavarokkal és lemezekkel, a megfelelő stabil rögzítést elvégzik.

Az idős és a csontritkulásos betegeknél nagyobb eséllyel következik be olyan csípőtörés, amely miatt csípőprotézist kell beültetni.

A csípőprotézis beültetése egy olyan sebészeti eljárás, melynek során eltávolítják a károsodott, gyulladt porc- és csontszövetet a csípőízület vápájából. Ezt követően részben, vagy egészben egy mesterséges csípőízülettel helyettesítik az ízületet.

Maga a műtéti eljárás során, a kivájt vápába műanyag borítás kerül, a combcsont fej részét eltávolítják, és fémsapkát erősítenek rá. Ezáltal helyreáll a csípőízület működése, csökken a fájdalom. A protézis stabilitása úgy növelhető, ha fémlemezekkel is megerősítjük a combcsontban.

A műtét 2-3 órán keresztül tart. A csípőprotézis általában 15 évre van „hitelesítve”. A protézist pedig ki lehet cserélni, ha nincs valamilyen fertőzés. Gyakori szövődmény lehet a trombózis, illetve embólia.

Ezért minden műtéti beavatkozás után, szükséges valamilyen véralvadásgátló kezelésben részesíteni a beteget, hogy ezt a súlyos komplikációt elkerüljük.

Combnyaktörés és csípőprotézis műtéti utáni rehabilitáció

Mindkét esetben a műtétet követően, körülbelül 1-2 hétig még kórházi kezelésre szorulnak. Maga a teljes gyógyulás hosszú folyamat, akár több hónapot is igényel. A műtét után fontos, hogy minél rövidebb időn belül megkezdődjön az ízület mozgatása. Azonban figyelni kell arra, hogy nem szabad keresztbe tenni a lábakat, magas térdhajlítást végezni, befelé fordítani az operált lábat.

Fontos, hogy csak magasított széken lehet ülni, a WC-t is ilyenkor meg kell emelni. A gyógytornász segítségével lehet megtanulni a helyes tornagyakorlatot, amit később otthon is folytatni kell, illetve tanácsokat adnak a mindennapos tevékenységekre vonatkozóan.

A járást már néhány nappal a műtét után megindulhat, először járókerettel vagy mankókkal. Célszerű később sétálni, majd biciklizni és úszni, hogy ezzel karban tartsuk az ízületünket. Fizioterápiás módszerek nagyban elősegítik és megkönnyítik a teljes gyógyulást.

Forrás: Webbeteg.hu

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Külboka törésem volt,12napja.ferde törés de nem műtötték meg mert jol beallt.a...fekvő gipsz.. 3.naptol egyre jobban kezdett fájni a törés helyén.ha megmozdítottam. polcollt mozdulatlan állapotba semmi fájdalom .taztán ha felültem és felálltam éreztem ahogy beletodul a vér és a törésnél irtora fájt alig vártam hogy lefeküdjek és feltegyem a lábam.esténként fájdalomcsillapítoval aludtam.2 napja elkezdett javulni a helyzet a fájdalom sokkal enyhébb és felálláskor is elviselhetőbb lett...éjszaka sem kellett fájdalom csillapítót bevennem..kapom mindennap a vérhígtot...mi az amitől még mindig fáj a lábam?izom in szakadásom lehet?a gipszbe délután már olyan zsibbadt az érzetem olyankor kicsit mozgatom a lábujjaimat...a lábam csak a törés helyén dagad mert a gipsz érzem kicsit lötyögni a lábamon.mi okozhatja a fájást?mit tegyek....7 nap voltam orvosnál ez így van szedjek fájdalo csillapítot... Köszönöm a választ
Kérdező: Ildikó49 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Nagyon szépen megköszönné a kolléganőm, ha kaphatna internet címeket, ahonnan a szakmájához tartozó műtéteket megnézhetné videón. Tisztelettel, köszönettel: Varga Judit
Kérdező: Varga Judit Válaszok száma: 4 db Utolsó válasz: Molnár Szabolcs 2013-11-16 09:13:37
További Balesetek és sérülések
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK