A bőrrák fajtái
Bőrünkről néhány mondatban
A bőr az emberi szervezet legnagyobb kiterjedésű szerve. Anyajegyek, szeplők, ráncok, foltok borítják, haj és szőrzet is benövi, gyakorlatilag mindenféle színű lehet (zöldet és kéket kivéve).
Mivel kívül helyezkedik el, ez a szervük kitett leginkább a külső, tehát környezeti ártalmaknak.
A bőr sok mindenért felelős. Véd a sérülésektől, a baktériumoktól, parazitáktól, és vízálló is. Védi a szervezetet a kiszáradástól, a forróságtól, a hidegtől. A benne lévő idegvégződésekkel érezzük, amit tapintunk, a hideget és a hőt is ezen át érzékeljük. A verejtékmirigyei segítségével tudjuk fenntartani a szervezet hőegyensúlyát.
daganat, rosszindulatú, bőr
A képen látható két réteg: az irha, a dermis, a bőr mélyen fekvő rétege, ereket, hajhagymákat tartalmaz, faggyúmirigyeket, amelyek működése is védi a bőrt a kiszáradástól.
Külső rétege a hám, az epidermis. Az újonnan keletkező hámsejtek innen indulnak, és haladnak kifelé a bőrfelületre. A bőrrákok ebben a rétegben keletkeznek.
Mi a bőrrák, és milyen típusai vannak?
Bőrrák akkor fordul elő, ha az epidermis egyes sejtjeiben ellenőrizetlen növekedés indul meg.
A bőrráknak 3 típusa fordul elő:
1. Basalsejtes carcinoma.
daganat, rosszindulatú, bőr
Ha a rák az epidermis legmélyebb részéből indul, azaz a basalsejtek rétegéből, akkor ez a típus jelenik meg a betegben. A basalsejtes bőrrák másneve a basalioma. (A basalis alapot jelent).
2. Laphámsejtes carcinoma.
Ha arák közvetlenül a basalsejtek feletti rétegből indul, ekkor nevezzük a fenti néven. A laphámsejt ez esetben a sejtalakra utal. Mindkét említett bőrrák-típus a basalis réteg sejtjeiből indul és növekszik.
3. Melanoma.
Ha az érintett sejtek ún. melanociták, amelyek a basalsejtek között helyezkednek el, akkor nevezzük a bőrrákot melanomának. Ezek a sejtek termelik a melanint, amely a bőr színét adja. A sötétebb bőrűekben értelemszerűen több a melanocita. Ez a típus a bőrrákok legsúlyosabbika, de egyben ez is a legritkább, és jól kezelhető, ha időben felismerésre kerül.
A bőrrák okai
Mi okozhat bőrrákot?
Erre a kérdésre a válasz jól ismert. A legtöbb bőrrák a napsugárzás, a direkt napozás következtében alakul ki, vagy más UV sugárzó készülék által kibocsátott sugárzás következtében. Az UV sugárzás nem látható, nem azonos a napfénnyel, és a melegérzettel sem (előbbi a látható fény, utóbbi az infravörös sugárzás). UV sugárzást bocsát még ki a szolárium, „napágyak” stb.
Érdekesség, hogy pl. Ausztráliában a legmagasabb a világon a bőrrákok előfordulási aránya. Ennek részben oka a napsütéses órák igen magas száma, valamint az a tény, hogy a lakosság nagy része világos bőrű.
A bőrrák (természetesen) nem fertőz, tehát nem „kaphatjuk el” és nem is adható át másnak.
Mikor magasabb a kockázat?
Bőrrák bárkin kialakulhat, de van néhány kockázati tényező, soroljuk fel, melyek ezek:
• az átlagosnál nagyobb számú anyajegy megléte
• valamely közeli rokonunknak volt melanomája
• 50 év feletti életkor
Főként, ha valaki sokat napozott, ill. sokat tartózkodott (pl. munkája miatt) a szabadban
• ritka, de igen intenzív napozás – napégéssel egybekötve
Pld. irodai dolgozók, akik csak hétvégeken, vagy szabadságuk alatt napoznak, stb.
• korábban már elszenvedett bőrrák
• világos bőr, amely könnyen leég, szeplős, és nehezen barnul
• szőke vagy vörös haj, zöld vagy kék szem
• immunrendszeri zavarok
Ez lehet pl. egyes gyógyszerek szedését követően, szervátültetés után, vagy HIV-pozitivitás esetén.
• Az életkor előrehaladtával is fokozódik a bőrrák kockázata.
A melanoma azonban –szomorú adat – fiatalokban sem ritka, akár már serdülőkorban is jelentkezhet.
Nagyobb kockázat a könnyen leégő, és nehezen barnuló bőr, de a sötétebb bőrűek sincsenek megvédve, ugyanúgy kaphatnak bőrrákot, mint világosabb bőrű társaik.
A bőrrák diagnosztizálása
Ha az orvos bőrrákra gyanakszik, végezhet biopsziát (szövetmintavétel) az érintett területről.
A biopszia végzésekor a bőrön levő „növedékből” metszenek ki egy kicsiny mintát, amelyet azután mikroszkóp alatt vizsgálnak meg. A biopszia helyi érzéstelenítést követően történik.
Az ún. basalsejtes bőrrák (ang. BCC) lassan növekszik, kinézete gyakran kis púphoz hasonló, vagy vöröses, pikkelyes bőrfelület. Ez a fajta bőrrák nem terjed a szervezet más részeire. Ha nem kezelik, a bőrben mélyre terjedhet, károsítja a szomszédos szöveteket, és később már csak műtéti úton lehet eltávolítani.
A laphámsejtes bőrrák (ang. SCC) nem annyira veszélyes, mint a melanoma, de átterjedhet a szervezet más részeire, ha nem kerül kezelésre. Az ajkakon vagy a fülön kialakuló foltok, amelyek leginkább terjedhetnek, és azt azonnal meg kell mutatni az orvosnak! Ez a bőrrák főleg a napfénynek kitett bőrfelületeken alakul ki, a fejen, nyakon, arcon, kezeken, alkaron stb. A bőr gyakran megvastagszik, vöröses, nem gyógyuló hámlást mutat.
A melanoma a legritkább – de egyben legveszélyesebb bőrrák típus. Átterjedhet a szervezet más részeire, és halállal végződik, ha nem kerül kellően korán kezelésre.
A melanoma első jele egy új folt, anyajegy, szeplő megjelenése, vagy ha egy meglévőnek megváltozik az alakja, színe, vagy viszketni esetleg vérezni kezd. Melanoma a test bármely részén lehet, akár még napfénynek nem kitett részeken is mint pl. a talpon.
Bármely típusú, idejében felismert bőrrák sikeresen kezelhető!
Minél korábbi a felismerés, annál sikeresebb lehet maga a kezelés is. A basalsejtes bőrrák a legkevésbé veszélyes, a leggyakoribb, és szinte minden esetben jól kezelhető. A laphámsejtes bőrrák (részleteket ld. fentebb) szintén az esetek nagy részében jól kezelhető. A melanoma viszont sajnálatosan fatális lehet, bár az is statisztikai adat, hogy a kezelt melanomások több, mint 90%-a 5 éven túl is életben van.
A bőrrák általában nem okoz jelentősebb tüneteket, és leginkább úgy ismerhető fel, figyeljük saját bőrünket. A bőr rendszeres önellenőrzése segít a változások mielőbbi felismerésében.
Mire figyeljünk?
Bármely új folt, szeplő, anyajegy!
Nem gyógyuló sebek!
A folt másképpen néz ki, mint az azt körülvevő foltok, anyajegyek!
A folt színe, mérete, alakja az elmúlt hetekben, hónapokban megváltozott.
Ha bármely felsorolt jel igaz ezek közül, akkor beszéljünk az orvossal. A korai fázisban felismert bőrrákokat lehet a legjobban kezelni.
Forrás: Egeszegkalauz.hu