A szemben elég ritkán fordul elő daganatos betegség. Ezek jelentőssége viszont nagy, mert a látást veszélyeztetik. Még a jóindulatú tumorok is okozhatnak komoly problémát, hiszen térfoglalásukkal a szemgolyó egyes részeit elnyomhatják helyükről, és akadályozhatják a működésüket. Mint mindenhol, a szem daganatainak esetében is igaz az, hogy minél korábban kerülnek felfedezésre, annál hamarabb meg lehet kezdeni a szakszerű kezelést, és annál nagyobb az esély a gyógyulásra.
A szemhéjak, illetve a szem elülső részének egyes daganatai kívülről jól láthatók. Ezeket hamarabb észre lehet venni, könnyebb felfedezni. A szem belsejének daganatai kívülről nem láthatók, eleinte nem is okoznak tüneteket, később elhelyezkedésüktől függően különböző működési zavarokat okozhatnak. Kimutatásuk alapos szemészeti vizsgálattal és különböző képalkotó eljárásokkal (pl. ultrahang, röntgen, CT-vizsgálat, vagy érfestéses eljárás) történhet.
Az alábbiakban áttekintjük a szemben előforduló gyakoribb daganat típusokat.
A szemhéjak bőrén olyan daganattípusok fordulnak elő, mint a test bármely más bőrrel fedett területén, elsősorban az arcon. A jóindulatú elváltozások közül leggyakrabban a hemangiómának nevezett érburjánzás jellemző. Ez már születéskor is jelen lehet, vöröses vagy lilás előemelkedésként, de általában 1 éves korra magától elmúlik. Amennyiben ennél tovább is fennáll, akkor fagyasztásos vagy lézeres kezeléssel végleg meggyógyítható. A szemhéjak bőrének rosszindulatú daganata a bazálsejtes rák. Létrejöttében gyakran szerepet játszik a Nap káros UV-sugárzása, ezért fehér bőrű, szabadban sokat tartózkodó emberek fokozottan veszélyeztetettek. A bazálsejtes rák a környező egészséges bőrfelszíntől jól elhatárolható, abból általában kiemelkedik, közepe gyakran besüppedt, itt vérzés, fekély is kialakulhat. Távoli áttétet nem képez, helyben azonban a környezetébe terjedve lassan növekszik.
A kötőhártya szövetéből is kiindulhatnak daganatok. Leggyakoribb közülük a naevus, vagy másnéven anyajegy. A bőr anyajegyeihez hasonlóan itt is barnás színű, a környező egészséges résztől jól elkülönülő, lapos elváltozásról van szó. Ez egy jóindulatú daganat-féleség, amely azonban ritkán rosszindulatúvá is alakulhat. Ciszták és papillómák (ún. szemölcsdaganatok) is kiindulhatnak a kötőhártyából, ezek áttetsző vagy fehér, gömb alakú vagy szabálytalan formájú szövetszaporulatok.
A szemgolyó középső burkát alkotó uvea daganatai is ismeretesek. Jóindulatú ciszták és naevusok előfordulnak a szivárványhártyán, és a hátrébb fekvő területeken egyaránt. A rosszindulatú festékes anyajegy (melanóma) a leggyakoribb fajtája a szemen belüli rosszindulatú daganatoknak, legtöbbször az érhártyát érinti. Az ideghártya leválását okozza, és zöldhályog kialakulásához is vezethet. A szervezet távoli pontjaira (leggyakrabban a májba) áttétet adhat. Ritkán más szervekben kialakult daganatok áttétei is előfordulnak az uveán: pl. tüdő-, bőr- vagy mellrák adhat áttétet erre a területre.
Gyermekekben leggyakrabban az ideghártyából kiinduló retinoblasztóma fordul elő. Magyarországon kb. minden 20.000 gyermekből egyet érint ez a - kezelés nélkül nemcsak a szemet, de az életet is veszélyeztető - betegség. Már a magzati korban, vagy a korai gyermekkorban kifejlődik, elszigetelten jelentkező és öröklött formája is létezik. Utóbbi miatt a retinoblasztómás gyermek szüleit is mindig ki kell vizsgálni. Rosszindulatú daganat-féleség, amely nagyon gyorsan növekszik, idővel az egész szemgolyót kitölti, és a koponyába is beterjedhet. Néha egyszerre mindkét szemet érinti. Általában 1-3 éves korban fedezik fel, sokszor a szülők veszik észre azt, hogy a gyermek egyik szemén, a pupilla területén fekete helyett fehéres vagy sárgás szín látható, illetve a fokozatosan kialakuló kancsalságot.
A könnymirigy jó- vagy rosszindulatú daganatai a felső szemhéj elődomborodását, csüngését, és kettőslátást okozhatnak.
A szemdaganatok kórjóslata mindig függ a daganat szövettani típusától, méretétől, elhelyezkedésétől, a beteg életkorától és általános egészségi állapotától is. Kezelésükben mindezek figyelembe vétele mellett személyre szabott megoldást választ az orvos. Ez állhat az adott daganattól függően gyógyszeres-, sugár- vagy lézerkezelésből, illetve műtéti megoldásból. A cél a daganat teljes eltávolítása, amennyiben lehetséges, a szemgolyó és a látás megtartása mellett. Sajnos néha, előrehaladott daganat esetében csak a teljes szem eltávolításától remélhető a beteg gyógyulása, a daganat kiújulásának vagy áttét képződésének a megakadályozása.
Forrás: egeszseg.origo.hu
Szerző: Dr. Heksch Katalin