Orvosi név:
Peritoneum jóindulatú daganata
BNO kód:
D20
A betegség lényege:
Bár a jóindulatú daganatok szabálytalanul, ellenőrzés nélkül növekednek, nem adnak áttéteket és nem terjednek rá a környező szövetekre. A hashártya szöveteiből is kialakulhat jóindulatú daganat.
A betegség oka:
A daganatos elváltozást előidéző ok az esetek többségében nem azonosítható. Hajlamosíthatnak az elváltozások kialakulására öröklött tényezők, rákkeltő anyagok, radioaktív sugárzás, táplálkozási szokások, a táplálék jellege és egyéb tényezők.
A betegség tünetei:
A betegség kezdeti szakaszában rendszerint nem észlelhetők panaszok. Egyes esetekben kialakulhat fájdalom, de ez nem mindig jellemző. A folyamat előrehaladtával a daganat nem terjed rá a környező szervekre, de a méretének növekedésével nyomhatja azokat. Ebben az esetben jelentkeznek először tünetek. A has megnagyobbodhat, az egyes szervekre nehezedő nyomás miatt azok működése zavarttá válhat. Az elváltozás nyomhatja a hasi szerveket tápláló ereket is, ezért azokban a véráramlás romlik, így elhalhatnak. Kialakulhat bélelzáródás is.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett a vizsgált területről röntgen, CT és hasi ultrahang vizsgálatot készíttet. A betegség szempontjából gyanús elváltozásokból szövettani vizsgálat céljából mintavétel is történhet.
A betegség várható kezelése:
A daganatot műtét során el kell távolítani. A műtét során a kivett daganatot azonnal szövettani vizsgálatnak kell alávetni és kizárni a rosszindulatú elváltozás lehetőségét.
Javaslatok:
A has hirtelen megnagyobbodása esetén orvoshoz kell fordulni. Szükséges az elváltozás eltávolítása akkor is, ha panaszokat nem okoz, mert fennáll a veszélye a rosszindulatú átalakulásnak.
A betegség várható lefolyása:
A betegség kimenetele a felismerésekor talált elváltozás súlyosságtól függ. A műtéttel nehezen megközelíthető helyen fejlődő jóindulatú daganatok sebészi eltávolítása gondot okozhat, de az esetek többségében az elváltozás maradéktalanul eltávolítható.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Bármilyen biopszia (szövettani mintavétel)
CT, (sima) (Computer tomográf)
Rtg (Röntgen vizsgálat)
Ultrahang vizsgálat sima
Forrás: med-courier.com