Kenderfélék családja
Cannabaceae
népi neve
vadkomló
angol neve
Hops
német neve
Hopfen
Leírás és előfordulás: kapaszkodó, kúszó, nem fásodó szárú, évelő, kétlaki növény. Liget- és láperdőkben, nádasokban, tölgyesekben, cserjésekben, gyomtársulásokban gyakori. Vaskos, 20-40 cm hosszú gyökértörzséből fő-, járulékos- és tarackgyökerek erednek. Hajtásai durva, horgas szőrökkel borítottak, 20 méter hosszúra is megnőnek, jobbra csavarodottak. Átellenes állású, 10-15 cm átmérőjű lomblevelei tenyeresen osztottak, fogazott szélűek. Porzós virágzata bogas fürt, termős virágzata tobozszerű, sűrű állású álfüzér, július-szeptemberben nyílik. Termése makk.
Felhasznált részek, drogok: a zöldessárga állapotban gyűjtött termős virágzat (Lupuli strobuli), a lupulinmirigy-szőrök (Lupuli glandula) és az illóolaj (Lupuli aetheroleum).
Főbb hatóanyagai: a virágzatban és a mirigyszőrökben gyantaszerű keserűanyagok (10% floroglucin-származék), flavonoidok és illóolaj (0,1%, mircén, β-kariofillén és humulén főbb összetevőkkel).
Főbb hatásai: valamennyi komló drog nyugtató, elalvást segítő, étvágyjavító és görcsoldó.
Előfordulás gyógyszerkönyvben: termős virágzat/toboz [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:1222 (2004), Ph. Eur. 6. - 1222 (2008)].
Előfordulás vénymintagyűjteményben: Species sedativa, Species valerianae composita (FoNo VII. - 2003).
Előfordulás növényértékelő monográfiában: E-monográfia (termős virágzat - 1990); ESCOP - monográfia (termős virágzat - 2003); WHO - monográfia (termős virágzat – 2007).
Gyógyászati és kozmetikai felhasználás: gyógyteák, gyógyszerek alkotórészeként nyugtalanság és szorongás ellen, feszültség oldására, idegfájdalmak, valamint gyomor- és szívidegesség kezelésére; az illóolajat a fentiek mellett fűszeres és keleti típusú parfümök illatkomponenseként is felhasználják.
Ajánlott napi adag: 0,5-1,2 g drog, 3-6 ml tinktúra (1:5, 60 %-os alkohol), illetve ezekkel egyenértékű készítmény.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések: nagy adagban alkalmazva ösztrogénszerű hatása lehet.
Megjegyzések: nagyüzemi körülmények között termesztik, de vadon termő állományokból is gyűjtik a termős virágzatát.
Forrás: Patikamagazin.hu