Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Gyógynövények - Keserűnarancs

Keserűnarancs leírása, hatása (Citrus auranthium L. [syn.: C. auranthium L. subsp. amara Engl., C. vulgaris Risso])

Keserűnarancs

Rutafélék családja
Rubiaceae

népi neve
keserű narancs

angol neve
Bitter Orange

német neve
Pomeranze

Leírás és előfordulás:
5-10 m magas, tövises ágú fa. Levelei szélesen-elliptikusak, 7,5-10 cm hosszúak. Illatos fehér virágaik a levelek hónaljában magánosan vagy többesével állnak. A 7-10 cm átmérőjű, savanykás ízű, sokmagvú, éretten narancsvörös színű terméseik egyenetlen felületűek, a héjuk vastag. India észak-keleti vidékén és Kína déli részein honos.

Felhasznált részek, drogok:
az érett gyümölcs fehér szivacsos szövetétől részben megfosztott, szárított epikarpiuma és mezokarpiuma (Auranthii amari epicarpium et mesocarpium), az epi- és mezokarpiumból előállított tinktúra (Auranthii amari epicarpii et mesocarpii tinctura), a virág (Aurantii amari flos) és a friss virágaiból vízgőzdesztillálással előállított illóolaj (Neroli aetheroleum). Az említett keserű narancs drogok mellett az édes narancsfa [Citrus sinensis (L.) Osbeck., syn.: C. auranthium L. var. dulcis L.] gyümölcsének friss héjából hidegen préseléssel előállított olaj (Auranthii dulcis aetheroleum) is hivatalos a gyógyszerkönyvünkben.

Főbb hatóanyagok:
a terméshéjban illóolaj (0,2-0,5%, limonén fő alkotórésszel), keserűanyagok, flavonoidok és kumarinok; az éretlen termésben az illóolaj és keserűanyagok; a virágban illóolaj (linalool és linalil-antranilát főbb összetevőkkel).

Főbb hatások:
a virág enyhe nyugtató, illetve alvást elősegítő; a terméshéj és az éretlen termés étvágy- és emésztésjavító, illetve roboráló; a virág illóolaja nyugtató, a leveles hajtásból készült 'petitgrain olaj' fertőtlenítő és idegrendszeri tonizáló, a terméshéj olaja fertőtlenítő és nyugtató.

Előfordulás gyógyszerkönyvben:
epi- és mezokarpium [Ph. Hg. VIII. 01/2002:1603 (2004)], epi- és mezokarpium tinktúra [Ph. Hg. VIII. 01/2002:1604 (2004)], virág [Ph. Eur. 6. - 1810 (2008)] és virág illóolaj [Ph. Hg. VIII. 01/2002:1175 (2004), 01/2005:1175 (2007)].

Előfordulás vénymintagyűjteményben:
Gutta stomachica, Species valerianae composita, Tinctura amara (FoNo VII. - 2003).

Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (édesnarancs terméshéj -1990).

Felhasználások:
a virágot nyugtató teakeverékek és különféle készítmények alkotórészeként, a terméshéjból készült kivonatokat étvágytalanság és emésztési zavarok kezelésére; az illóolajokat nyugtató, fertőtlenítő és hangulatjavító légtér illatosítók, valamint kozmetikai készítmények (fürdőkészítmények, masszázsolajok) összetevőjeként és parfümök illatanyagaként. Ez utóbbi célokra használják a leveles és alkalmanként apró zöld terméseket is tartalmazó hajtásokból készült petitgrain illóolajat is (Aetheroleum petitgrain).

Ajánlott napi adag:
terméshéjből 4-6 g, virágból 2-4 g, illetve ezekkel egyenértékű kivonatok.

Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a kéreg és a kéregből készített kivonatok alkalmazása gyomor- és nyombélfekély esetén ellenjavallt. A hidegen préseléssel kinyert narancshéjolaj a kumarinok miatt allergiás (fototoxikus) bőrreakciókat válthat ki.

Megjegyzések:
a keserűnarancs éretlen terméseiből és héjából készült kivonatokat és párlatokat különféle likőrök és italok előállításhoz vezető- és kiegészítő ízként egyaránt felhasználják, elsősorban a narancsos jelleg kidomborítására. Az édesnarancs levelének, illetve virágainak kivonatát narancsos jellegű, illetve édes és félkeserű likőrök ízkiegészítésére használják.

Forrás: Patikamagazin.hu

Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK