Aráliafélék családja
Araliaceae
népi neve
erőgyökér,csodagyökér
angol neve
Asian Ginseng
német neve
Ginseng
Leírás és előfordulás:
évelő növény. Gumószerűen megvastagodott húsos gyökértörzséből görbült, arasznyi hosszúságú oldalgyökerek és hajszálgyökerek erednek. Némely gyökér formája emberalakra emlékeztető. Magassága rendszerint 40-60 cm. Vöröses szára egyenes, felálló, a csúcsán helyezkedik el az 5, fordított tojás alakú levélkéből álló összetett levél. Ernyővirágzatának fehér vagy rózsaszín virágaiból borsó nagyságú, fényes, piros termések fejlődnek, magvai laposan kerekdedek, fehérek. A Koreai-félsziget északi és Kína északkeleti részének (Mandzsúria) magashegyi vidékein honos.
Felhasznált részek, drogok:
a gyökér (Ginseng radix), ami az előállítás módjától függően lehet fehér vagy vörös.
Főbb hatóanyagok:
ginszenozidok, illóolaj, flavonoidok, szalicilsavszerű fenolos anyagok, vanillinsav és hormonszerű anyagok.
Főbb hatások:
a stresszhez való alkalmazkodást fokozó, a fáradtságérzetet csökkentő és a fizikai edzettséget növelő; a kórosan magas vérnyomást, vércukor- és a koleszterinszintet csökkentő, illetve egyes betegségekkel szembeni ellenálló képességet növelő.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
gyökér [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:1523 (2004), 04/2005:1523 (2007)].
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (gyökér - 1991), ESCOP - monográfia (gyökér - 2003), WHO - monográfia (gyökér - 1999).
Felhasználások:
a szervezet általános tonizálására, betegségek megelőzésére és geriatrikumként az időskorúak betegségeinek kezelésére, illetve kozmetikai készítmények (pl. bőrregeneráló, bőröregedés elleni) hatóanyagaként.
Ajánlott napi adag:
rövid ideig történő alkalmazás esetén 0,5-2 g, hosszabb ideig történő alkalmazáskor 0,4-0,8 g.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
hormonszerű hatással bíró hatóanyagai miatt tartós használata ellenjavallt, a várandósoknál és a gyerekeknél történő alkalmazása óvatosságot igényel.
Megjegyzések:
a gyógyszerkönyvben a hamisginzeng [Panax pseudoginseng var. notoginseng Wall. var. notoginseng (Burk.) f. H. Chen ex. CY. Wu et K.M. Feng] vízgőzzel kezelt és szárított, oldalgyökerek nélküli főgyökerei is hivatalosak, melyek a ginzenghez hasonlóan fajspecifikus triterpén-szaponinokat, notoginzenozidokat (kb. 4%, R1-R4, K és H notoginzenoizodok) tartalmaz. A hamisginzeng gyökér hagyományos alkalmazásai (elsősorban kardiovaszkuláris és vérzéscsillapító) humán vizsgálatokkal részben igazoltak, ennek ellenére egyelőre nincs egyértelműen elfogadott terápiás indikációja és napi adagja.
Forrás: Patikamagazin.hu