Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Terhességi cukorbetegség

Terhességi cukorbetegség tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Szerző: WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos szakorvosjelölt

A gesztációs diabétesz (terhességi cukorbetegség) a cukorbetegségnek azon formája, amelyet első ízben a terhesség alatt ismernek fel. Magyarországon a terhességek 3-5 százalékában tapasztalható a terhességi cukorbetegség enyhébb vagy súlyosabb formája.

A gesztációs diabétesz kialakulásának hátterében a terhesség során bekövetkező hormonális változások állnak. A várandósság idején ugyanis nemcsak a nemi hormonok szintje változik (ráadásul azoknak is van hatásuk a cukoranyagcserére), hanem más olyan hormonoké is, amelyek a vércukorszintet önmagukban is befolyásolják, vagy az inzulin (amely a legerősebb hatású vércukorcsökkentő hormon) vérszintjét módosítják.

A méhlepény is többféle mechanizmuson keresztül befolyásolja a cukoranyagcserét: olyan anyagokat termel, melyek egyrészt gátolják az inzulin hatásának kialakulását, másrészt közvetlenül lebontják magát az inzulint. Ezen hatások miatt összességében fokozódik az inzulinrezisztencia, vagyis az inzulin vércukorszint csökkentő hatása gyengül.
Rizikófaktorok

A betegség kialakulására való hajlam az alábbi esetekben fokozott:

30 évnél magasabb anyai életkor;
elhízás;
a családban előforduló cukorbetegség;
előző terhesség kapcsán gesztációs diabétesz;
4000 grammnál nagyobb súlyú gyermek születése;
ismeretlen eredetű méhen belüli elhalás;
ismétlődő vetélések;
több alkalommal előforduló méhszájgyulladás;
terhességi magas vérnyomás;
vesemedence-gyulladás;
ismétlődő húgyúti fertőzések;
fejlődési rendellenesség.

A kívánatos testsúly elérésével, a kiegyensúlyozott táplálkozás betartásával, a terhesség idején megfelelő testmozgással tudjuk a betegség kockázatát csökkenteni.
A terhességi diabétesz tünetei

Szerencsére a magyarországi terhesgondozás hálójában a betegséget még a diabéteszre jellemző tünetek, illetve az anyai és magzati szövődmények kialakulása előtt felismerik. A cukorbetegség klasszikus tünetei - mint az állandó szomjúságérzés miatti fokozott folyadékfogyasztás, a bőséges vizeletürítés - szerencsére ritkán alakulnak ki. A komolyabb anyagcsereproblémák miatt bekövetkező tudatzavarokkal még ritkábban lehet találkozni.

A diabétesz szokásos szövődményeinek kialakulására (szem- és vese- és idegrendszeri eltérések, bőrfertőzések, stb.) az idő rövidsége miatt nem kell számítani.
A magzat miatt is kezeltetni kell!

A terhes nő cukorbetegsége a magzatra is hatással van. Kezelés nélkül a magzat nem fejlődik abban az ütemben, ahogyan kellene, és különböző rendellenességek alakulhatnak ki, többek közt a szívben, a tüdőben.

A cukorbetegség hatással van az erek falára is, terhesek esetén a méhlepény ereire is. Ennek következtében a méhlepény nem képes a fejlődő magzatot a számára szükséges tápanyagokkal ellátni, ami miatt súlyos cukorbetegség esetén a magzat fejlődése visszamarad, növekedése a vártnál kisebb ütemű lesz.

A cukorbeteg anyák újszülöttjei az átlagosnál gyakrabban nagy súlyú, nagy méretű babák. A nagy termet hüvelyi szülés esetén gyakran oka különböző szülési sérüléseknek.

Amennyiben a terhesség során az anya cukorháztartását megfelelő kezeléssel rendezik, a magzati szövődmények kialakulásának esélye igen csekély. Ezért is nagyon fontos, hogy a várandós anyák rendszeresen részt vegyenek a terhesgondozáson, megjelenjenek az előírt vizsgálatokon, az esetleges terápiás utasításokat pedig gondosan betartsák.

A gesztációs diabétesz kezelése

Az esetek többségében a terhességi dibétesz visszafejlődik a szülés után, ám - mivel a kismama cukorbetegsége a magzatra is hatással van - fontos a mielőbbi felismerés és a megfelelő kezelés.

A terhességi cukorbetegség diagnózisa leginkább a terhesgondozás folyamán minden esetben elvégzett vizsgálatok kapcsán születik meg. Minden jelentkezéskor megvizsgálják a vizeletet, többek között annak cukortartalmát. Amennyiben a vizeletben cukor található, további vizsgálatok szükségesek, mivel az felkelti a terhességi cukorbetegség lehetőségét.

A terhesség mindhárom trimeszterében (harmadában) történik vérvétel, majd a laboratóriumban elvégzik a vércukorszint mérését is. Amennyiben az a referenciaértéknél magasabb, szintén további vizsgálatok következnek.

A 24-28. hét körül kerül sor a terhességi diabétesz célzott szűrésére, az ún. orális glükóz tolerancia teszt (OGTT) segítségével. A vizsgálatot éhgyomorra végzik. Először vénás vért vesznek, ezután 75 gramm cukrot feloldanak másfél-két deciliter vízben vagy cukrot nem tartalmazó teában, amit a vizsgálandó nő megiszik, lehetőleg egyszerre. Két óra múlva ismét vért vesznek az vénából, majd laboratóriumban meghatározzák a minták cukortartalmát.

Normális esetben mindkét alkalommal a vércukor értéke a referenciatartomány felső értéke alatt található. A két vérvétel közt enni-inni nem szabad. Ritkán jelentkezhet fejfájás, émelygés, hányinger, hányás, amit az orvosnak meg kell említeni.

A gesztációs diabétesz diagnózis felállítható, ha:
a vércukormérések során bármikor (ez vonatkozik az OGTT első értékére is) a vércukorszint legalább két alkalommal eléri vagy meghaladja a 7mmol/liter értéket,
a nem éhgyomorra levett vérminták esetében a vércukor érték két alkalommal eléri vagy meghaladja a 11,1 mmol/liter értéket,
a második vérvétel eredménye magasabb, mint 7,8 mmol/liter.

Amennyiben a terhesgondozás folyamán bármikor kóros értéket mérnek, a vizsgálatot megismétlik. Ha az ismételt eredmény is kóros tartományba esik, a beteget szakrendelésre irányítják, ahol beállítják a megfelelő terápiát.

Hogyan kezelhető a gesztációs diabétesz?

A kezelés több lépcsőből áll. Kezdetben szénhidrátban szegény diéta javasolható, melyet szakorvos és dietetikus együttesen állít össze. Ennek nagyon fontos eleme a napi többszöri - általában öt alkalommal történő - kis mennyiségű étkezés.

Amennyiben a várt hatás, azaz a vércukorszint normalizálódása elmarad, inzulinkezelés válik szükségessé. A diabétesz terápiájában használatos szájon át szedhető gyógyszerek nem alkalmazhatók terhesség idején!

Az inzulinkezelés beállítása nagyfokú körültekintést és kórházi megfigyelést igényel. A terápia beállítása után a terhes végig szoros felügyelet alatt marad, gyakori kontrollvizsgálatokkal. A szülés alatt is szigorú orvosi felügyelet szükséges, az esetleges komplikációk elkerülése végett, illetve az anya megfelelő cukorháztartásának fenntartása céljából.

Forrás: Webbeteg.hu

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Tisztelt Doktornő/Doktorúr! Meddőségi nehézségek miatt csináltattam 3 pontos inzulinrezisztencia vizsgálatot, az értékek jók (glükóz, glükóz terhelés 60', 120') de az inzulin értékem csak 0,3 a referencia tartomàny 1,9-23 között van. Nem tudom hogy a terheléses inzulin értékem ennek fényében mit jelent. Glükóz fluoridos: 4,6 mmol/L Glükóz terhelés: 60': 5,0 mmol/L Glükóz terhelés 120': 5,3 mmol/L Inzulin: 0,3 mIU/L Inzulin terhelés 60': 38,9 mIU/L Inzulin terhelés 120': 28,8 mlU/L Homa-IR: 0,1 Köszönettel: Tomasics Judit
Kérdező: brownie85 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Deáky Zsolt 2016-12-02 14:18:35
Tisztelt Doktornő/Doktorúr! Meddőségi nehézségek miatt csináltattam 3 pontos inzulinrezisztencia vizsgálatot, az értékek jók (glükóz, glükóz terhelés 60', 120') de az inzulin értékem csak 0,3 a referencia tartomàny 1,9-23 között van. Nem tudom hogy a terheléses inzulin értékem ennek fényében mit jelent. Glükóz fluoridos: 4,6 mmol/L Glükóz terhelés: 60': 5,0 mmol/L Glükóz terhelés 120': 5,3 mmol/L Inzulin: 0,3 mIU/L Inzulin terhelés 60': 38,9 mIU/L Inzulin terhelés 120': 28,8 mlU/L Homa-IR: 0,1 Köszönettel: Tomasics Judit
Kérdező: brownie85 Válaszok száma: 1 db Utolsó válasz: Deáky Zsolt 2016-12-02 14:19:57
További Nőgyógyászat - szülészet
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK