Orvosi név:
Kettőzött méh, méhnyak és hüvely
BNO kód:
Q5110, Q5130
A betegség lényege:
A fejlődés során a két részből kialakuló női nemi szervek normális összeolvadása elmarad. Az rendellenesség fokától függően a hüvely, a méhnyak és a hüvely kettőzöttsége alakul ki.
A betegség oka:
Az elváltozást kiváltó tényezőket az esetek többségében nem sikerül azonosítani. Feltételezhető azonban, hogy a genetikai rendellenességek és a terhesség során az anyát ért káros környezeti hatások hozzájárulhatnak az elváltozás kialakulásához. Ezeken kívül valószínű, hogy az anya cukorbetegsége és egyéb anyagcsere betegségei valamint a terhesség alatt szedett gyógyszerek hajlamosíthatnak a kialakulására.
A betegség tünetei:
Az elváltozás fokától függően jelentkeznek a tünetek. Lehet a méh, a méhnyak és a hüvely is kettőzött. Egyes esetekben csak egy vékony fal választja el a két részt egymástól. A legtöbb esetben nem okoz panaszokat. A hüvely kettőzöttsége okozhat közösülési akadályt. A legfontosabb panasz a teherbeesési képtelenség. A kettőzött méhben a téraránytalanságok miatt a petesejt beágyazódása a méh nyálkahártyájába zavart szenved. A létrejött terhesség kihordása is akadályozott lehet.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett nőgyógyászati vizsgálatot is rendelhet. Egyes esetekben az eltérés kiterjedésének a meghatározására ultrahangvizsgálatot is el lehet végezni.
A betegség várható kezelése:
A panaszokat nem okozó esetekben akkor, ha az esetleges terhességek is zavartalanul lefolynak és a gyermek egészséges, nincs teendő. Azokban az estekben, ahol a nemi érintkezés akadályozott, műtét segítségével lehet a hüvelyeket egyesíteni vagy a hüvelyt két részre osztó falat eltávolítani. A méh normális szerkezetét ugyancsak műtét segítségével lehet helyreállítani.
Javaslatok:
A nemi közösülés alkalmával a hüvelyt síkosító anyagok használata ajánlott, melyek enyhíthetik a szűkebb hüvely okozta panaszokat.
A betegség várható lefolyása:
Az enyhébb esetekben a beteg panasz nélkül együtt élhet a rendellenességgel. A műtétek során sok esetben helyre lehet állítani a hüvely és a méh normális szerkezetét. Gyakran azonban a jól sikerült műtétek ellenére sem sikerül a meddőséget megszüntetni.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Nőgyógyászati vizsgálat
Ultrahang vizsgálat sima
Forrás: med-courier.com