Orvosi név:
Malignus glottis-tumorok
BNO kód:
C32
A betegség lényege:
A gégén vagy közvetlen környezetében kialakuló, áttéteket adó daganat, legtöbbször laphámrák.
A betegség oka:
Dohányzás és idült gégegyulladás elôsegíti kialakulását. A betegek több, mint 90 százaléka férfi, 80 százalékuk 40-70 év közötti. A rák az esetek felében a hangszalag feletti területrôl indul.
A betegség tünetei:
Elsô tünet az állandó rekedtség, ami nem jár fájdalommal. Ha a daganat a hangszalag felett helyezkedik el és még nem terjedt rá a hangszalagra, a beteg bizonytalan teltségérzetet, nyeléskor akadályt, beszédkor kellemetlenséget érezhet. A daganat növekedésével a nyelés fájdalmassá válik. A hangsalag alatti daganat nehézlégzést okozhat. Ćttétek esetén nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás jelentkezik. Ha a rák a gégeporcra is ráterjed, erôs fájdalom lép fel.
Elvégezhető vizsgálatok:
A kórtörténet felvétele és a beteg fizikális vizsgálata veti fel a gyanút, amit gégetükrözéssel, szövettani vizsgálattal, valamint komputertomográfiás (CT) és magmágneses rezonanciás (MR) felvételekkel igazolhatnak.
A betegség várható kezelése:
Elsôsorban műtét, amit sugárkezelés egészíthet ki. A műtétek során a cél a daganat teljes kivétele mellett a hangszalag megóvása; ha azonban a rák a hangszalagra is ráterjed, ennek eltávolítása is szükséges. Totál gégeexstirpáció esetén a teljes gégét kiveszik és a légcsövet a nyak bôrére szájaztatják (gégekanül). Az esetleges nyaki nyirokcsomó-áttéteket szintén műtéttel távolítják el.
Javaslatok:
A betegség megelôzése érdekében ne dohányozzon. Három hétnél tovább tartó rekedtség esetén menjen el fül-orr-gégész szakorvoshoz. Ha a hangszalagot a műtét során eltávolították, speciális technika elsajátításával a beteg újra megtanulhat beszélni. Alternatív megoldást a gégemikrofon jelenthet: a gégéhez beszéd során egy speciális mikrofont szorít a beteg és ez adja ki a beszédhangot. A tartósan behelyezett gégekanült rendszeresen tisztítani kell.
A betegség várható lefolyása:
A kórjóslat a daganat elhelyezkedésétôl, illetve stádiumától függ. A gégerák a legjobban kezelhetô rosszindulatú daganatok közé tartozik, különösen korai diagnózis esetén: a betegek 90 százaléka meggyógyul és gégemikrofon vagy segítségével újra beszédképes lesz.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
CT, (sima) (Computer tomográf)
Direkt laryngoscopia (Direkt gégetükrözés)
Gégevizsgálat
MRI, sima (Mágneses rezonancia)
Tüdő mintavétel (biopszia)
Forrás: med-courier.com