Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Pelenkakiütés (Koszmó)

Pelenkakiütés (Koszmó) tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Leírás

A pelenkakiütés a csecsemőkor egyik leggyakoribb bőrproblémája. A babák bőre érzékeny, ezért a legtöbbjükön kialakul a pelenkakiütés általában az első két évben.

A pelenkakiütés akkor jelentkezik, amikor a popsi és a nemi szervek környékén lévő bőrfelület a vizeletbe és a székletben lévő irritáló anyagokra reagálva vörössé, gyulladttá válik. A vizeletben lévő ammónia és a székletben lévő baktériumok irritálhatják, égethetik a bőrt.

De előfordulhat gyomorrontás miatti hasmenés, valamint az étrendben bekövetkezett változás, például amikor az elválasztásra kerül sor, anyatejről tápszerre vagy szilárd táplálkozásra térnek rá, nagyon valószínű, hogy a gyermek széklete pelenkakiütést fog kiváltani.

Korai fázisban a kiütés vöröses foltok formájában jelentkezik a baba popsiján vagy a nemi szervek körül, de lehet általános, teljes területre kiterjedő vörösség is.

Ugyanakkor nagyon sok esetben tapasztalható kiütés, egy szappantól, habfürdőtől, törlőkendőtől melyben a vegyi anyag és az alkoholtartalom irritálja a baba bőrét. Ezért is fontos olyan babakozmetikumot keresni, ami természetes öko alapanyagokból készül.

A pelenka megválasztása szintén nagyon fontos. Hiszen a pelenka vagy a műanyag nadrág nem engedi, hogy levegő jusson a baba bőréhez, így akadályozza a kiütés gyógyulását, és az irritáció egyre rosszabbodik.

Tünetek:

Pirosság, vagy rózsaszínű kiütés a pelenkázás alatti területeken (külső nemiszervek, ágyék és fenék), melyet bőrhámlás is kísérhet.
A bőr fájdalmasnak látszik, és tapintásra forrónak tűnhet, és lehetnek rajta foltok, pattanások és hólyagok.

Tanácsok: Mit tehet pelenkakiütés esetén

Ritkán válik súlyossá, ám ha nem kezelik a problémát, akkor el is fertőződhet. Legfontosabb, hogy a gyermek pelenkáját minél sűrűbben cseréljük ki, ha pisis vagy kakis lett. Az újszülött pelenkáját napi 10-12 alkalommal kell cserélni, a nagyobbakét pedig 6-8 alkalommal.
Alaposan meg kell tisztítani a pelenka alatti területet, melyet előröl hátrafelé kell, és nem szabad kihagyni az apró redőket sem. Ehhez a szappanos lemosás, illetve törlőkendő használata a legcélszerűbb.
Ha eldobható pelenkát használ, azt lazán tegye a gyerekre és kissé vágja be a lábak körüli gumis részt, hogy bejuthasson a levegő.
Ne használjon műanyag nadrágot, mert az nem engedi keringeni a levegőt a pelenka alatt.
Ha pamut- vagy tetrapelenkát használ, tegyen belülre egy pelenkabetétet, amely távol tartja a nedvességet a baba bőrétől, s ezzel megelőzi a kiütést.
A tetrapelenkát főzéssel kell sterilizálni, vagy mosás előtt pelenkáztatóba kell tenni. Ezután kímélő biológiai mosóporral kell kimosni.
Ha már kialakult kezdje el a kezelést, amikor a legapróbb vörösség vagy irritáció megjelenik.
Tisztogassa le az érintett területet, fordítson külön gondot a ráncokra és redőkre. Finoman szárítsa meg a baba bőrét.
Kenje be a területet az orvosunk által megkérdezett pelenkakiütés elleni krémmel, amely hűsíti és egyben gyógyítja a baba bőrét.

Természetes megoldás

A körömvirág javítja a keringést, tisztító hatású és elősegíti a gyógyulását.

Körömvirág-kenőcs készítése: két összmarék körömfüvet (szárát, virágját, levelét) összevá­gunk. Jó minőségű disznózsírból fél kilónyit úgy felmelegítünk, mintha hússzeletet akarnánk sütni. Ebbe a forró zsírba tesszük a felaprított körömvirágot, hagyjuk egy kicsit sercegni, megkeverjük és levesszük a tűzről. Lefedve egy napig állni hagyjuk az egészet. Másnap kicsit felmelegítjük és egy vászon kendőn átszűrjük egy előkészített, tiszta edénybe.


Forrás: vitaminsziget.com

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Még nincs ilyen jellegű kapcsolódó kérdés.
További Gyermekgyógyászat
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK