Orvosi név:
Psittacosis vagy ornithosis
BNO kód:
J1600
A betegség lényege:
Madarak által közvetített bakteriális fertôzés, ami tüdôgyulladást okoz
A betegség oka:
A Chlamydia psittaci nevű baktériummal fertôzött papagáj (elsôsorban arapapagáj és afrikai törpepapagáj), ritkábban galamb, kanári, baromfi tollából származó por belégzése, illetve az állat csípése okozza. A megbetegedett ember köhögéssel fertôzheti környezetét.
A betegség tünetei:
Egy-három hét lappangási idô után a betegség lappangva, vagy hirtelen, lázzal, hidegrázással, általános rossz közérzettel és étvégytalansággal kezdôdik. Kezdetben száraz, majd gennyes-nyákos köpetürítéssel járó köhögés. A láz 2-3 héten át magas, majd csökken.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a beteg fizikális vizsgálata mellett röntgenfelvételt készíttet és a garat- és gégeváladék, valamint a köpet mikrobiologiai vizsgálatát végeztethati el.
A betegség várható kezelése:
Antibiotikum, szükség esetén oxigén adása. Láz- és köhögéscsillapítók.
Javaslatok:
A tünetek jelentkezésekor forduljon orvoshoz. A felírt gyógyszereket az elôírt ideig kell szedni, függetlenül attól, hogy a panaszok idôközben enyhültek-e. A megelôzés érdekében a baromfit, illetve az egzotikus madarakat tartó tenyésztôk állataikat állatorvossal vizsgáltassák meg. A beteg példányoknál a baktériumokat antibiotikum tartalmú tápszer elpusztítja. A fertôzött por belégzését szájmaszk viselésével akadályozhatja meg. Mivel a fertôzést a beteg ember köhögéssel terjeszti, már a betegség gyanúja esetén is szigorúan el kell különíteni.
A betegség várható lefolyása:
A halálozási arány súlyos, kezeletlen esetben 30 százalék. A betegség antibiotikum adására meggyógyul.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Köpetvizsgálat, köpettenyésztés
Forrás: med-courier.com