Orvosi név:
Női nemi szerv rosszindulatú daganata
BNO kód:
C57
A betegség lényege:
A női nemi szervekben kialakult rosszindulatú daganat, melynek kiindulási helyét nem lehet pontosan meghatározni. Az elváltozás származhat a méh nyálkahártyájából, a méh simaizmaiból, a méhszáj felszínéről, a petefészekből, a hüvelyből és a külső nemi szervekből.
A betegség oka:
A daganatos elváltozást előidéző ok az esetek általában nem azonosítható. Hajlamosíthat az elváltozások kialakulására öröklött tényező, korán kezdett nemi élet, a méhnyak vírusfertőzése, a környezetben található rákkeltő anyagok, a radioaktív sugárzás és egyéb okok. Leggyakrabban a középkorú nőket érinti, de jelentkezhet fiatalkorban és időseknél is.
A betegség tünetei:
A kezdeti elváltozások panasszal általában nem járnak. Később bővebb folyás, véres váladékozás, esetleg közösülést követő vérzés, illetve közösülés közbeni fájdalom jelentkezhet. Az alhas tájékán feszülés, fájdalom alakul ki. Gyakran a daganat által adott áttétek okozzák az első panaszokat. Áttétek kialakulhatnak a tüdőben, a májban, a csontokban és az agyban.
Elvégezhető vizsgálatok:
Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett nőgyógyászati vizsgálatot rendelhet. Az elváltozásból szövettani vizsgálatra mintavétel is történhet. Az ultrahang-vizsgálat mellett radiológiai vizsgálatra, így CT-re és MRI-re is sor kerülhet.
A betegség várható kezelése:
Amennyiben az elváltozást korán felismerik és az nem adott még áttéteket más szervekbe és nem terjedt rá a környezetére, műtéttel kell eltávolítani. A műtét előtt és után sugárkezelésre is sor kerülhet. A betegség előrehaladtával műtéti beavatkozásra nincs lehetőség, ilyenkor csak kemoterápia alkalmazható. Emellett a beteg panaszait, pl. fájdalmait tüneti kezeléssel enyhítik.
Javaslatok:
Igen fontos a betegség minél koraibb felismerése, mivel a gyógyulás esélye annál nagyobb minél hamarabb, minél kezdetibb szakaszban derül fény az elváltozásra. Ezért ajánlott az évenkénti nőgyógyászati szűrésen minden 30 év feletti nőnek a megjelenés.
A betegség várható lefolyása:
A betegség kimenetele felismerésekor talált elváltozás súlyosságtól függ. Idejében elvégzett beavatkozás teljes gyógyulást eredményezhet, míg az elhanyagolt esetek akár halállal is végződhetnek.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Bármilyen biopszia (szövettani mintavétel)
CT, (sima) (Computer tomográf)
MRI, sima (Mágneses rezonancia)
Nőgyógyászati vizsgálat
Ultrahang vizsgálat sima
Forrás: med-courier.com