Orvosi név:
Neurogén bélpanaszok
BNO kód:
K5920
A betegség lényege:
Olyan emésztőrendszeri tünetegyüttes, melynek hátterében nem mutatható ki szervi eltérés és feltételezhető a lelki eredet.
A betegség oka:
Közvetlen kiváltó okot nem lehet azonosítani. Sok esetben megfigyelhető depresszió, szorongás és lelki problémák testi tünetként való megjelenése az emésztőrendszeri panaszok megjelentkezésével egyidejűleg. A betegek gyakran számolnak be bizonyos ételek fogyasztásakor jelentkező panaszokról.
A betegség tünetei:
A székelési szokások megváltozása szinte minden betegnél jelentkezik: hasmenés vagy székrekedés egyaránt kialakulhat. A hasi fájdalom általában görcsös jellegű és a has alsóbb területeire terjed ki. Néha előfordulhat puffadás, böfögés. A panaszok kialakulásával egyidejűleg jelentkezhet mellkasi szorítás, gombócérzés a torokban, szédülés, remegés és zsibbadás a végtagokban. A tünetek éjszaka nem jelentkeznek, az alvást nem zavarják.
Elvégezhető vizsgálatok:
A betegség kivizsgálása során a betegség szervi eredetének a kizárása a cél. Az orvos a kórtörténet felvétele és a betegvizsgálat mellett röntgenfelvételt és vérvizsgálatot rendel. Emellett sor kerülhet hasi ultrahangra és béltükrözésre is.
A betegség várható kezelése:
A betegség felismerése esetén a legfontosabb teendő a beteg megnyugtatása. A panaszok eredetéről fel kell világosítani a beteget. Fontos kiemelni a lelki tényezőket. A folyamat gyógyításához szükséges lehet pszichológus bevonása is. Gyógyszereket csak a súlyosabb esetekben adnak. Görcsoldó és hasmenés elleni szerekkel lehet enyhíteni a panaszokat. Egyes betegeknél nyugtatók vagy depresszió ellenes szerek adása is szóba jöhet.
Javaslatok:
A panaszok enyhítésére étrendi változtatások ajánlhatók. Székrekedés esetén magas rosttartalmú ételek kipróbálása javasolt. A betegnek naponta 2-3 evőkanál korpának az étellel való elfogyasztása biztosítja a rostszükségletet. A beteg vezessen étrendi naptárt, melyből a panaszokat és a táplálékbevitelt rögzítve esetlegesen azonosítani lehet a panaszokat kiváltó ételt. Életvezetése legyen nyugodt, kiegyensúlyozott.
A betegség várható lefolyása:
A panaszok többnyire kezelés nélkül is elmúlnak, gyakran azonban hosszú éveken át tartanak. A betegek többsége megtanul együtt élni a panaszaival.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Alsó gasztrointesztinális tükrözés (Anoszkópia)
Rtg (Röntgen vizsgálat)
Ultrahang vizsgálat sima
Vérvétel
Forrás: med-courier.com
Kedves Szakértő!
Sokat idegeskedek, valószínüleg ezért is fáj gyakran a gyomrom. Jókat hallottam a Gyöngyke gyógynövénytablettáról. Hosszasan is lehet alkalmazni ezt a természetes megoldást?
köszönöm a válaszát!
S. Margit
Tisztelt doktor, 2013. decemberében a munkahelyemen rám törtek furcsa hirtelen fellépő félelmek, rosszullétek. Egyszer a szemem is "összement", akkor nagyon megijedtem, a pulzusom is felszaladt 154/100-ra, úgy éreztem elájulok. Akkor elkezdtem egy vizsgálatsorozatot, aminek keretében rengeteg vizsgálaton estem át. Volt koponya MRI, nyaki gerinc MRI vérvétel, mammográfia, gasztroenterológia,nyaki és pajzsmirigy ultrahang, mellkas rtg,has-kismedence ultrahang, fülészet,bőrgyógyászat, szemészet,kardiológia, belgyógyászat, EKG, szerencsére ezek mind negatívak. Ekkor gondoltam arra, hogy pszichés baj lehet, mert a hipochondriával meg egyébként már hosszú évek óta küzdök, mindig a legrosszabbra gondolok apró tünetekkor is. A párkapcsolatom nem a legjobb, és ezzel azóta is küzdök. Akkoriban(2011-2013) volt egy nagyon leterhelő, stresszes munkahelyem, ami azóta megszűnt, és lett egy újabb, ami azért kicsit nyugodtabb.A pszichiáter december közepén pánikbetegséget állapított meg, és elkezdtem szedni a coaxilt, meg xanaxból a leggyengébbet(0,25), napi 3x1. Kezdetben jobban lettem tőle, azonban egy ideje visszatértek a rohamok, talán még rosszabb. Villamoson is éreztem úgy hogy leszállok róla azonnal mert nem bírom. Közösségben is tört rám, szédültem, émelyegtem, úgy éreztem menten elájulok, ha nem jutok onnan ki. Egyszer meg egy szolárium előterében lettem rosszul nemrég annyira, hogy a pulzusom felment 160/100-ra, azonnal sürgősségi neurológiára mentem, ahol koponya CT volt, de semmit nem találtak, csak a magas vérnyomást, ami amúgy normál tartományban szokott lenni.Azóta az a nagyon megerőltető munkahelyem megszűnt, fél évig voltam munkanélküli, de most újra van egy hat órás munkám, de a párkapcsolatom nem stabilizálódott, sok dolgot mintha nem tudnék elfogadni benne, mégis menteni akarom. Kb. egy hónapja szédelgéseim vannak, ami megint nagyon megijeszt. Pár napja pedig annyira felerősödött, hogy úgy érzem, ha megyek, mintha a fejemet lefelé nyomnák, és olyan bizonytalan a járásom, mintha lebegne a tér,meg émelygés, izomgyengeség. Nagylabor volt megint egy hónapja, az jó.Mit tegyek? Gyógyszerváltás?A nem működő párkapcsolat feladása? Válaszát Köszönöm!
Kérdező: babóca82 Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Dr. Lakatos László 2014-08-01 17:45:04