Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Betegségek - Fasciolosis (Májmételyféreg fertőzés)

Fasciolosis (Májmételyféreg fertőzés) tünetei, okai, jelei, megelőzése, kezelése, gyógyítása

Orvosi név:
Fasciolosis
BNO kód:
B6630
A betegség lényege:
A betegség, egy fertőző megbetegedés, aminek a kórokozója egyfajta mételyféreg. A betegség az egész világon előfordul, de leggyakoribb juhtenyésztő országokban, különösen, ahol nyers salátát esznek. A kórokozó hordozója sokfajta emlős állat lehet, de legfontosabb a juh. A férgek életciklusuk során a felnőtt korukban a hordozó állat belében élnek, innen a széklettel a peték az édesvizekbe kerülnek, ott a csigákban (ez egy közti gazda) fejlődnek tovább, majd visszajutnak az édesvizekbe, és a az embert a nyers növények fogyasztásán keresztül fertőzi meg. Az emberi szervezetben a bejutnak a bélbe, és a bélfalon és a hasüregen keresztül bejutnak a májba, ahol az epeutakban élnek, és annak károsodását okozzák.
A betegség oka:
A betegséget, májmételyféreg fertőzés (Fasciola hepatica) okozza, a féreg levél alakú és 3x1,5 cm nagyságú. A betegség hordozója lehet sokféle emlős állat, de legfontosabb a juh, közti gazda a csiga. A fertőzés vízzel, és nyers vízi növények fogyasztásával terjed. Átmeneti fertőzést okozhat, szarvasmarha- és juhmáj fogyasztása is.
A betegség tünetei:
A fertőzés általában enyhe. A betegségnek három formáját különíthetjük el: heveny, idült lappangó, és idült elzáródásos formát. A heveny betegség esetén: a beteg mája megnagyobbodik (jobb oldali bordaív alatt hasi fájdalom, puffadás jelentkezik), és érzékennyé válik, és magas láz, fejfájás, étvágytalanság, hányás, izomfájdalmak, viszkető bőrkiütések jelentkeznek. Kialakulhat sárgaság, testsúlycsökkenés, és elesett állapot, ha a fertőzés súlyosabb. A beteg vérszegény lehet. Idült latens betegség esetén: a betegek többsége panaszmentes, néhány betegnél májmegnagyobbodás, és a fenti tünetek jelentkezhetnek. Idültelzáródásos betegség esetén: azt jelenti, hogy a fertőzés miatt az epeutak elzáródnak, ekkor sárgaság, hasi fájdalom, láz jelentkezhet.
Elvégezhető vizsgálatok:
A beteg panaszai, orvosi vizsgálatán kívül vér-, széklet tenyésztéses vizsgálatot, a máj szövettani-, és hasi ultrahang-, esetleg CT vizsgálatot (számítógép segítségével végzett röntgen) és sebészeti hasi feltárást végezhetnek.
A betegség várható kezelése:
A betegek kezelése során, féregellenes gyógyszeres kezelésre van szükség.
Javaslatok:
A fertőzött területre utazóknak fontos tudni a betegségről, ha tüneteket észlelnek, fontos mielőbb felkeresni az orvost, hogy a szükséges kezelést elkezdhessék. A betegség előfordulási területén tartózkodni kell a nyers növények fogyasztását (a növények mosása nem pusztítja el a férgeket!), az ivóvizet forralni vagy fertőtleníteni kell.
A betegség várható lefolyása:
Korai, és enyhe fertőzésben a kezelés után az életkilátások nagyon jók. A kezelésnek jelentős mellékhatásai lehetnek.
Labor és diagnosztikai vizsgálatok:
Egyes férgek petéinek kimutatása (anusra ragasztócsík)
Laparoscopós biopszia (szövettani mintavétel)
Májbiopszia (szövettani mintavétel)
Széklettenyésztés
Ultrahang vizsgálat sima
Vérvétel

Forrás: med-courier.com

Kapcsolódó szakorvosok
Kapcsolódó hírek
Kapcsolódó szakkifejezések
A betegséghez kapcsolódó orvosoknak feltett kérdések és válaszok
Még nincs ilyen jellegű kapcsolódó kérdés.
További Felnőttkori fertőző betegségek
Kapcsolódó gyógynövények
Kapcsolódó kórtörténetek
Kapcsolódó BNO kódok
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK