Az idegrendszert érintő fertőző betegségek közül az agyhártyagyulladás a legismertebb. Amikor a hírek hirtelen jelentkező, súlyos lefolyású, fertőző agyhártyagyulladásról szólnak, a betegség gennyes, baktériumok okozta formája zajlik.
Az agyhártyagyulladás a lágy agyburok gyulladásos betegsége. Az antibiotikumok feltalálása előtt a betegség gyógyíthatatlan, halálos kimenetelű volt. Lefolyás szerint lehet heveny vagy krónikus, illetve a kórokozótól és a szervezet szöveti és sejtszintű reakciójától függően különböző típusú, úgymint gennyes, savós vagy tuberkulózisos eredetű.
A baktériumok okozta, gennyes agyhártyagyulladás kiemelt jelentősége abból adódik, hogy a betegség nagyrészt egészséges személyeket támad meg.
A betegség igen súlyos lefolyású, helyrehozhatatlanul károsíthat idegrendszeri funkciókat, és néhány kórokozó esetén a célzott antibiotikumkezeléssel sem csökkenthető a halálozás megfelelő mértékben.
Ugyanakkor éppen ezen kórokozók ellen hatékony védőoltással rendelkezünk, ami minden lehetséges fórumon propagálandó.
A fertőzés kialakulása és tünetei
A fertőződés leggyakrabban úgy jön létre, hogy a baktériumok a légutakban megtelepednek, ott gyulladást keltenek, a gyulladt nyálkahártyán keresztül a véráramba, majd az agyvízbe kerülnek, ahol a betegséghez vezető összetett történéseket indítanak be. A fertőzés tehát egyértelműen légúti, a baktériumok cseppfertőzéssel terjednek emberről emberre. Nem betegszik meg azonban mindenki. A Pneumococcus és a Haemophilus influenzae a bakteriális arcüreg- és tüdőgyulladásoknak is a leggyakoribb okozója.
A bakteriális agyhártyagyulladás kezdeti tünetei lehetnek általánosak: levertség, étvágytalanság, láz. Ezután következnek az idegrendszer izgalmi jelei és a gyulladásos agyödéma következményei: fejfájás, hányinger, hányás, tarkókötöttség, aluszékonyság, ingerlékenység, tudatzavar, görcsök, bénulások, kezeletlen agyödéma esetén halál. Csecsemő- és öregkorban az izgalmi tünetek mérsékeltebbek lehetnek, vagy hiányozhatnak. Súlyos esetben a Meningococcus jellegzetes, bevérzéses bőrjelenséget produkál.
A kórokozók
Az agyhártyagyulladás leggyakoribb kórokozói különböznek az életkor függvényében is. Az újszülöttkor (születéstől egy hónapos korig) a legkülönlegesebb kivétel, hiszen a szülőutakon történő átjutáskor a babában megtelepedő baktériumok (B csoportú streptococcusok, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Enterococcusok) különböznek az alábbiakban leírt módon terjedőktől.
A gennyes agyhártyagyulladás leggyakoribb kórokozói egy hónapos kor felett a Streptococcus pneumoniae (vagy Pneumococcus), a Haemophilus influenzae (ez nem az influenza kórokozója, csak annak hitték még a vírusok felfedezése előtt) és a Neisseria meningitidis (más néven Meningococcus).
Mindhárom baktérium olyan külső burokkal rendelkeznek, ami az immunrendszer előli rejtőzködést segíti. A 2-5 év alatti gyermekek különösen veszélyeztetettek, mert éretlen az immunrendszerüknek azon összetevője, ami nagyobbakban valamelyest véd.
Megelőzés, gyógyulás
A Haemophilus influenzae ellen csecsemőkorban kötelező a védőoltás, ami egy másik életveszélyes betegség, a gégefedőgyulladás ellen is véd. A Pneumococcus és a Meningococcus ellen is hatékony oltóanyagokkal rendelkezünk, azonban ezek hazánkban jelenleg önkéntesen, térítés ellenében választhatóak. A védőoltásokkal kapcsolatban a házi gyermekorvos, családorvos vagy a területileg illetékes Védőoltási Tanácsadó szakrendelés nyújthat tevőleges segítséget.
Fertőzés esetén csak a korai felismerés és az időben elkezdett célzott antibiotikumkezelés és intenzív ellátás mentheti meg a beteg életét és életminőségét. Maradványtünetként halláskárosodás, mentális és magatartásproblémák, az agyvíz keringési zavara, agytályog, végtagbénulások, mozgászavarok és más idegrendszeri eltérések jöhetnek létre. A beteg követlen környezete antibiotikum adásával megvédhető a fertőzéstől.
Derék fájdalom
TiszteltProf Dr Fekete Sándor úr olyan kèrésel fordulok önhöz ,hogy 2011 február 18 án korházba kerültem koma állapotba Agyhártyagyuladásal ellőte háziorvos gyógyszerkezelést kaptam de nem javult az állapotom utolsó nap 2011 02 26 visza mentem hozzá de már nagyon rossz állapotban voltam neki már nem szabadot volna elengednie a rendelőből elég magas volt a lázam és már menni sem birtam de elküldött a az idegorvoshoz nagyából meg vizsgáltak rákérdeztem hogy nem e Agyhártyagyuladásom van azt válaszólta hogy lehetséges nem kizárt ki irta Flektort hogy szedjem és nem lesz semmi pedig látta rajtam az orvos ,hogy milyen állapotban vagyok a kb 10 nap alatt hivtuk az ügyeletett a mentőt és egyik sem jött ki hibába mondtuk ,hogy komoly baj van majd 2011 02 28 este kb 11 a párom észre vette hogy nem reagálok mert nem ismertem fel komába estem na akkor jötek ki a mentősök az kérdésem ,hogy sajnos azóta nagyon sok vizsgálaton de mindenre azt mondták ,hogy nincs bajom de sajnos azóta olyan derék fájdalmam van ,hogy nem lehet elviselni 5 éve dolgozni sem tudok vagy is a kérdés hogy a körzeti orvosom miatt majd nem meg haltam mit tudok ez ellen tenni az orvos mulasztás törtènt szerintem előre is köszönöm várom
Kérdező: Angéla Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Dr úr olyan kèrésel fordulok önhöz ,hogy 2011 február 18 án korházba kerültem koma állapotba Agyhártyagyuladásal ellőte háziorvos gyógyszerkezelést kaptam de nem javult az állapotom utolsó nap 2011 02 26 visza mentem hozzá de már nagyon rossz állapotban voltam neki már nem szabadot volna elengednie a rendelőből elég magas volt a lázam és már menni sem birtam de elküldött a az idegorvoshoz nagyából meg vizsgáltak rákérdeztem hogy nem e Agyhártyagyuladásom van azt válaszólta hogy lehetséges nem kizárt ki irta Flektort hogy szedjem és nem lesz semmi pedig látta rajtam az orvos ,hogy milyen állapotban vagyok a kb 10 nap alatt hivtuk az ügyeletett a mentőt és egyik sem jött ki hibába mondtuk ,hogy komoly baj van majd 2011 02 28 este kb 11 a párom észre vette hogy nem reagálok mert nem ismertem fel komába estem na akkor jötek ki a mentősök az kérdésem ,hogy sajnos azóta nagyon sok vizsgálaton de mindenre azt mondták ,hogy nincs bajom de sajnos azóta olyan derék fájdalmam van ,hogy nem lehet elviselni 5 éve dolgozni sem tudok vagy is a kérdés hogy a körzeti orvosom miatt majd nem meg haltam mit tudok ez elen teni az orvos mulasztás törtènt szerintem előre is köszönöm várom a választ
Kérdező: Angéla Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Jo napot Kivánok Simon Jánosné vagyok 53 éves Budapeströl!
A Köv. Problámámmal szeretném a segitségüket Önöktöl kérni!
A Menszesezm a tavalyi Éven 3-szor volt meg legutoljára 2014. Szept-5 Menstruáltam.
Most már legalább 2 éve egy olyan problémában szenvedek hogy Pisilés után iszonyuan fáj, lüktet, ég, csip és irtozatosan fáj a Hüvelyem már az ülés is el viselhettelenül fáj, és ilyenkor iszonyü Hüvelyszárasság kinoz!
Számtalan Nögyogyásznál, Urologusnál, Börgyogyászat, Neurologus, Idegondozo/////// az alap betegségem SM na de az a Neurolus Orvos szerint az nem csinál ilyen fájdalmakat//. Több Váladék vizelett tenyésztés törtönt volt amiikor ENTEROCOUUS FECALIS, COLIBAKT,CANDIDA volt az eredmény. Ilyenkor természetesen Ant. Biotikumot szedtem, számtalan horfmonmentes és Hormontartalmu Krémet, Kupot el használtam már eredmény nélkül. Az a Probléma hogy Negativ eredményeknél is meg van ez a aFájdalom!
A sZexuális életem is romokban hever hiába használjuk a DERMOLIN sIKOSITOTT annyira el viselhettelenül fáj a hüvelyem hogy nedm élvezem a szexet. Nincs meg benne már az a nemi vágy sem ami egy Nönek kéne hog ylegyen. Szedtem Hormontablettákat is OVESTIN és Kliogest tablettát semmi javulás. Egyszerüen már nem tudom hogy hova menjek ezzel a borzalmas problémával nem tudom már hogy ki tudna rajtam segiteni? Most jelenleg a Hormonmentes fitormil kupot használom de abbol is el használtam már 25 dobozt . Legutolso Nögyogyászati vizsgálatnál POSTMENOPAUSALIS ATROPHIÁS VAGINITIST állapitott merg és hogy Nögyogyászati ewl változás nem találhato erre irta fel a LACTOFELLt!
Ez valami szörnyü iolyen már nincsen ebben szeretném kérni az Önök segitségét és a tanácsukat kérni!
Várom mielöbbi válaszukat és KöSZÖNÖM Szépen! Tisztelettel: Simonné
Kérdező: kicsi kiara baba Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor Úr/nő!
Előzményként el kell mondanom, hogy 15 éve volt egy övsömöröm a bal arcomon. Ismerem a betegség tüneteit, kezdetét és lefolyását. Tegnap el kezdett fájni a fejem, és a jobb arcomon éreztem ugyanazt a fájdalmat, mint annak idején. Amikor nem csak a fejem fáj, de a bőröm is, mintha megégettem volna, olyan érzés. Azt szeretném kérdezni, hogy ez biztosan az övsömör jele, vagy lehet más is, és ha övsömörrel elkezdik a kezelést, akkor ha mégsem az, akkor legyőzi-e a gyógyszer (Telviran) azt amitől valóban fáj a fejem? Köszönöm előre is válaszát!
Tisztelettel: Edus
Kérdező: edus0420 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktornő!
10 éves kisfiam újszülött korából származó betegsége miatt súlyos fogyatékkal él, látássérült, mozgássérült és a beszédközpontja is. Ezáltal nem tud járni, és beszélni sem. A vizsgálatok kimutatták,hogy az agy nagy része károsodott, csak a törzsdúc megtartott. Epilepsziája tünetmentes, napi 3x4 ml Tegretol mellett.
Azonban több éve vannak dührohamai, autoagresszív lett, sokszor számunkra nincs ennek nyilvánvaló magyarázata. Sokszor fogjuk/ fogják rá frontokra, de ezek a kitörések mindennapossá váltak. Kisfiam orvosait nem ismerem, mert a hétköznapjait egy kis intézményben tölti, hétvégenként van velünk. Az intézmény pszichiátere most már 3 féle nyugtatót javasolt kisfiamnak:
-Ripedon 1 mg 0,5-0,5-0,5
-Rivotril 0,5mg 1-1-1
-Tiapridal 100mg 1-1-0
Emellett kisfiam nyugtalan, nyugtathatatlan, sokszor sikítva sír. A napokban sokat aludt, és semmi nem köti le, ami azelőtt.
Tanácstalan vagyok, kihez forduljak, ezt az állapotot hosszútávon nem bírjuk, az egész család kétségbeesett, elkeseredett.
Kérem, lehetőségeihez képest mielőbb válaszoljon!
Tisztelettel
Rabb Bernadett
Kérdező: Rabb Bernadett Válaszok száma: 3 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktornők/Doktor Urak!
4 napja szenvedek tarkófájdalomtól. Reggeli ébredésnél éreztem először, azóta hol jobb, hol rosszabb. Kenegetem Voltaren géllel, de nem igazán akar elmúlni. Igazából nem folytonos a fájdalom, nem is lüktető, inkább csak "érzem" néha...Először azt hittem, hogy magas a vérnyomásom, meg is mértem, 137/65 volt, de azóta lejjebb ment, tehát nem hinném, hogy attól volt.
Lehetséges, hogy úgy elfeküdtem a nyakamat, hogy azóta is ezt érzem?
Válaszukat előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Zs.
Kérdező: Szandra07 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt doktor úr/doktornő,
Ma 10 napja csípett meg egy nagyon pici kullancs Csongrád megyében. Eddig semmilyen bőrtünet nem jelentkezett sem a csípés helyén, sem körülötte, sem máshol, nem jelentkezett láz, gyengeség, és rosszullét sem. Csipesszel, potroh összenyomása nélkül vették ki, igaz egyben nem sikerült.Az utóbbi napokban a hőm 37 fok szájban mérve, ez jellemző az encephalitisre, vagy arra inkább a láz? Mennyi esélyem van az encephalitisre, ha Csongrád megyében csípett meg az állat, és még 24 órán belül kivették? Érdemes még idén beoltatnom magam kullancs ellen, vagy már csak jövőre? Mikor érdemes laborban vérvétellel utána menni, hogy lett-e lyme kór? Válaszát köszönöm!
Kérdező: babóca82 Válaszok száma: 0 db Utolsó válasz:
Tisztelt Doktor! Lányomat (24 éves) vasárnap megcsípte a kullancs. Hétfőn, késő délután tépte le az állat testét, melyet később nem találtunk meg, így bevizsgáltatni sem tudtuk. Csütörtökön torokfájásra panaszkodott, ma reggel pedig folyt az orra is. Agyhártyagyulladás elleni védőoltása nincs. A kullancs okozta Lyme kór és agyhártyagyulladás tünetei sokfélék, lappangási ideje sem határozható meg egyértelműen. Kérdésem: rettegve kell hetekig figyelnünk lányom testének jelzéseit, vagy van az országban bárhol olyan hely, ahol térítés ellenében akár, de vérvizsgálattal ki tudják mutatni, hogy meg fog-e betegedni, vagy sem. Mielőbbi válaszukat előre is megköszönve, üdvözlettel: Turzóné V. Andrea, Veszprém
Kérdező: turzoandrea Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Dr. Gőgh Edit 2013-06-07 15:53:16
Tisztelt Doktor Úr!
Őszinte bizalommal fordulok Önhöz, mert legutóbb is korrekt, gyors választ kaptam. Most sokkal komolyabb dologban kérem véleményét. Napok óta megbénít a félelem a 24 éves lányom miatt. Vasárnap megcsípte a kullancs Nagyvázsonyban, ezt hétfőn késő délután észlelte, s s ki is tépte magából. Az állat fejét később a körzeti orvos próbálta kiszedni. Sajnos, a kullancs teste nem került elő, így bevizsgáltatni sem tudtuk. Vírusos agyvelőgyulladás elleni védőoltása nincs. Mivel a lappangási idő és a tünetek is sokfélék mindkét betegség esetén, melyet a kullancs terjeszt, azt szeretném kérdezni, hogy valóban nincs más teendő, mint figyelni a szervezet jelzéseit? Tehát a kullancs-csípés vasárnap történt, csütörtökön fájt a lányom torka, ma, péntek reggelre pedig már folyt az orra. Nincs esetleg, térítés ellenében akár, az országban bárhol, olyan vérvizsgálat, amely kimutatná, hogy megbetegszik-e a lányom, vagy sem? Lehet tennünk valamit a tétlen várakozáson kívül? Mielőbbi válaszát előre is megköszönve: Turzóné V. Andrea, Veszprém
Kérdező: turzoandrea Válaszok száma: 2 db Utolsó válasz: Dr. Gőgh Edit 2013-06-08 14:13:08