A pszichológus olyan mentális egészségügyi szakember, aki pszichológiai állapotokat értékel és segít azok kezelésében. A pszichológusok segítenek az ügyfeleknek túllépni a pszichológiai problémákon, és támogatják őket erősségeik és fejlődési lehetőségeik felismerésében. Családokkal és párokkal is dolgoznak a kommunikáció javítása és a konfliktusok csökkentése érdekében. Végül a pszichológusok aktív szerepet vállalnak a szakterület kutatásában, és igyekeznek felfedezni a különböző problémák kezelésének leghatékonyabb módjait.
Mint sok más munkakör esetében, a pszichológus szerepe is változatos, és különböző tevékenységeket foglalhat magában, mint például interjúkészítés, kutatás és/vagy tanácsadás egyéneknek és csoportoknak. Bár nem minden pszichológusnak egyforma a felelőssége ezekben a változatos feladatokban, mégis szükséges, hogy mindegyikben jártas legyen. A pszichológus feladatai közé tartozhatnak:
A pszichológia formális képzést igényel. Ennek a munkakörnek azonban az a sajátossága, hogy számos különböző oktatási útvonal vezethet a szakmához. Az alapdiploma megszerzése után sok pszichológus folytatja tanulmányait, hogy pszichológiai doktori címet szerezzen. A pszichológiából doktoráltak számos területen találhatnak munkát, többek között az egyetemi oktatásban, a tanácsadásban vagy a magánpraxisban.
A formális oktatás mellett a pszichológusnak speciális képzésen is részt kell vennie. A szakterületen belül számos különböző specializáció létezik, és a rendelkezésre álló képzések és/vagy diplomák sokfélesége segíthet bármelyik törekvő szakembernek abban, hogy a választott terület szakértőjévé váljon. A leggyakoribb szakirányok közül néhány:
A fenti feladatok és felelősségek csak a hagyományos értelemben vett pszichológusra vonatkoznak. Sokan döntenek úgy, hogy specializálódnak, sőt, egyesek az szakmai tanácsadói vagy mentálhigiénés tanácsadói szakképesítés mellett pszichológusként is engedélyt szereznek. Az olyan szakterületek, mint az igazságügyi pszichológia, az iskolapszichológia és a krónikus szorongás általában pszichológiai doktori diplomához kapcsolódnak, és további képesítéseket igényelhetnek. Ezekben az esetekben a pszichológiai doktori programot elvégző szakember jogosult lehet az állam által kiadott engedélyre, valamint a szükséges minősítésekre.
A pszichológus feladatai esetről esetre változhatnak, de alapvetően segítenek az egyéneknek abban, hogy leküzdjék a pszichológiai problémákat és korlátokat, hogy javíthasság életük minőségét. Ily módon a pszichológusok célja az emberi boldogulás és fejlődés elősegítése, miközben hozzájárulnak a közösség általános egészségéhez és jólétéhez is.