Hasi - kismedencei Ct
Üdvözlöm! Egyéb esztétikai műtét előkészítése miatt végeztek előzetesen hasi uh vizsgálatot, amely során a egyik vese felső pólusban a parenchymában meszesedést láttak, valamint egy 10 mm-es cisztát, tovább egy 18 mm-es. vaskos falú, falában meszesedést mutató atípusos cisztát is, másik oldalt több apró típusos cisztát. Minden más rendben. Az uh-t végző orvos, szakorvoshoz küldött, ő tovább küldött kontrasztanyagos hasi-kismedencei CT vizsgálatra. Egy ilyen vizsgálat sugárterhelése mennyire veszélyes egy 40 éves nőnél? Mennyire növeli a későbbi rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát, illetve azt, hogy meglévő jóindulatú elváltozások rosszindulatúvá váljanak ennek hatására? Más, kisebb sugárterheléssel járó képalkotó eljárás nem merülhet fel ilyen esetben? Mi az orvosi indoka annak, hogy CT-re küldenek rögtön és nem MR vizsgálatra? A sugárzást nélkülöző MR-rel nem lenne megfelelő a vese elváltozásainak további pontos diagnosztizálására? Előre is köszönöm szakértőjük válaszát.
Kapcsolódó betegségek
Kapcsolódó orvos - szakember kategóriák
2014. október 03. 16:09
A hasi-kismedencei CT-vizsgálat bár nagyobb sugárterheléssel jár, mint egy röntgenvizsgálat, véleményem szerint egyszeri alkalommal elvégezve nem növeli érzékelhetően a különféle betegségek előfordulásának valószínűségét.
A CT- és MR-vizsgálatok közül általában a sokkal könnyebben és gyorsabban elérhető CT-t szokták a klinikus kollégák kérni.