Hogyan tudja legyőzni az ember a félelmeit? A félelmeit attól, hogy bizonyos dolgokba belevágjon? És a fóbiáit hogyan lehet képes valaki legyőzni?
2012. szeptember 03. 22:14
Kedves Kérdező!
Egy meghatározással kezdem a válaszom.
A \"phobosz\" görög szó rettegést, félelmet, menekülést jelent. A fóbiák olyan megbetegedések, ahol bizonyos helyzetben intenzív szorongás jelenik meg.
A fenti meghatározás az Ön 3 rövid kérdőmondatát egybe köti. Vagyis, egy kérdés van, -ami a lényeg- a félelemtől való szabadulás.
A félelem alattomos dolog mert két másik párral szokott együtt lenni. Ez a kettő pedig a vágy és a szégyen. Ezek olyan köteléket, bilincseket, láncokat tudnak ránk aggatni, amitől már nem vagyunk szabadok és ezek a \"békjóink\" korlátozzák életünket.
Ha igazán szeretnénk ezektől megszabadulni, akkor szembe kell nézni velük és feltárni. Ezek valóban megkötnek, lekötnek és cselekedeteimben, döntéseimben erősen korlátoznak, befolyásolnak?! A kérdésének az elején az szerepel, hogy hogyan tudjuk legyőzni félelmünket.
Ez általában arról szól, hogy miképpen legyünk erősebbek a félelmünknél. Pedig itt nem erősítésre van szükség, hanem 3 fontos dologra, ami segít megszabadítani a kötelékeinktől. Ezek közül az egyik a remény, amit fontos magunkban elültetni és felismerni, hogy VAN, mert nélküle semmi sincs ami ösztönözne minket. Értelmet ad a kezdetnek és célnak.
Remény, ami bennünk megfogalmazódik és nem egy másik vágy, amit lecserélhetek. A remény olyan jövő, ahol szabadon lehetek és belső egyensúlyom, értékeim, boldogságom, életem teljes. Nem húznak, korlátoznak kötelékeim, és nincs szükségem már másra, mert teljes az életem. (Nagy cél, és ezt sok kis lépésben lehet megközelíteni és sok-sok idő kell hozzá.) Talán ha azt mondom, hogy valahol a szívünkben, bensőnk mélyén kell lenni a reménynek ahhoz, hogy azt mondhassuk \"nekem van reményem\".
Másik fontos dolog a hitem, ami ehhez visz. A magam hite, hogy képes vagyok rá és meg tudom tenni. Ez olyan hit, ami nem kér megerősítést folyton önmagamtól, környezetemben élőktől, hanem a kitartás, elhatározás és a döntésem erejéből táplálkozik.
A harmadik a szeretetből táplálkozó cselekedet. Ami nem az önzés, vágy és birtoklás alapján cselekszik, hanem ezek nélkül. Megcselekedni, amit tenni szeretnék.
A félelem események élményének összeadódásából jelenik meg. Például valami számunkra tiltott dolgot megcselekszünk, s hirtelen megjelenik bennünk az, hogy valamit a megtiltó ellen megtettem. Megjelenik bennem a következményétől való tartás, takargatni való, félelem. Egyúttal megjelenik a szégyen is, mivel valamit tettem, ami elrontott egy eredendően jót. Elrontottam valamit és erre nem vagyok büszke, nem eredményem.
Összefoglalva: Ragadjuk meg a gondolatot, kérdezzünk rá! Fogalmazzuk meg, hogy pontosan mitől félek. Milyen következmények történhetnek, ha mégis megteszem? Járjuk körbe ezt a megjelenő érzést, és így rögtön foglalkozunk vele, szembe nézünk vele. Így már sok fal leomolhat. Természetesen ez egy általános válaszom, mivel nem ismerem az önt kérdésre ösztönző gondját. Így, ha úgy érzi, hogy a válaszomat szeretné az Ön élethelyzetére hallani, akkor keressen bátran e-mail elérhetőségemen, illetve egyeztetett időpontban személyes találkozást tudom javasolni, vagy skype rendelésem is fel tudom ajánlani.
Üdvözlettel
Tóth László