Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Clostridium difficile

Clostridium difficile kérdések és válaszok

Clostridium difficile
Tisztelt Doktor Úr/Doktornő!

Olvastam egy, 2010 októberében az Orvostovábbképző Szemle XVII. évf. 10. számában megjelent cikket a clostridium difficile fertőzésről.

Nagymamámmal sajnos ezzel a betegséggel harcolunk már 2 hónapja. Ahol élünk, a háziorvosok nem sokat tudnak erről a betegségről, ezért fordulok Önhöz.

Nagymamám egyéb „rota-vírus-szerű” tünetekkel került Fertőző Osztályra április elején. 3 ágyas kórteremben feküdt, mindkét szobatársa clostr. diff. fertőzött beteg volt. Sajnos az Osztályon nagymamám „összeszedett” egy hörghurutot kezdődő tüdőgyulladással és mellhártya-gyulladással. Erre több típusú antibiotikumot kapott, közben vérnyomás-csökkentőjének beállítása miatt áttették a Belgyógyászatra. Ott továbbra is kapott antibiotikumot, és (visszagondolva, hiszen akkor még nem sokat tudtam erről a betegségről) már ott jelentkeztek a clostr. diff. tünetei, amire Klion tablettát kapott (arról senki nem tájékoztatott, hogy mire kapja). Mielőtt kiengedték a kórházból, széklettenyésztést kértek, aminek az eredményét már nem várták meg, hamarabb hazaengedték. Hazaérkezése után néhány nappal már sokkal erőteljesebben jelentkeztek a tünetek. Akkor már tudtam (a tüneteiből), hogy ez csak a clostr. diff. lehet. Kértem a háziorvost, hogy kérjen a CD-re irányuló széklettenyésztést, és azonnal kezdjük meg a metronidazol-kezelést. Mivel, sajnos fogalma sem volt erről a fertőzésről, ezért nem írta fel a gyógyszert. Saját felelősségemre mégis elkezdtem adni nagymamámnak napi 3×500 mg-ot. A tenyésztés eredménye CD antigén poz., A/B toxin neg. lett. A metronidazolt 10 napon át szedte, mellette probiotikumot adtam neki (előbb normaflore-t, utána Forever Active Probiotic-ot, napi két kapszulát). Sajnos a metronidazol befejezését követő 5. napon újra jelentkeztek a tünetek. Az újabb széklettenyésztés eredménye már CD antigén poz., A/B toxin poz. lett. Újra metronidazolt kezdett szedni megint napi 3×500 mg-ot, amit pár nap csúszással kiegészítettünk napi 2×400 mg rifaximinnel (időközben új háziorvost kerestünk, és ezeket már ő írta fel infektológus javaslatára). A metronidazolt 14, a rifamicint 12 napig szedte. A gyógyszerszedés közben kért széklettenyésztés eredménye CD antigén neg., A/B toxin neg. lett. A metronidazol befejezését követő 5. napon újra visszaesett, az újabb széklettenyésztés újra CD antigén poz., A/B toxin poz. lett. Az eredmény megérkezése előtt már gyanakodtam az újabb visszaesésre ezért a napi két Forever Active Probiotic-ot kiegészítettem napi 2×250 mg Saccharomyces boulardii-val. Tudtam, hogy újabb visszaesés esetén a magyarországi protokoll szerint vancomycint kellene kapnia, azonban a háziorvossal sikerült megbeszélnem, hogy még egyszer megpróbáljuk a napi 3×500 mg metronidazol, 2×400 mg rifaximin, 2×250 mg Saccharomyces boulardii és 2×1 Forever Active Probiotic kombinációt, közben leállítottuk a napi 20 mg famotidine- szedését. A tünetei mindhárom kúra alkalmával néhány napon belül megszűntek.

Ekkoriban találtam rá a cikkre és az abban olvasottakkal kapcsolatban lenne néhány kérdésem.
1. „A megfelelő antibiotikum-kezelés mellett is sajnos egyre nagyobb arányban, 10–40%-ban fordul elő egy, akár több recidíva. A jelenlegi gyakorlat szerint ilyenkor a korábbi epizód alkalmával hatásosnak bizonyult szert kell elsőként adni. Szóba jön a probiotikumok használata (bővebben lásd később); elhúzódóan, folyamatosan vagy pulzusterápia formájában alkalmazott metronidazol vagy vancomycin készítmény; illetve fenntartó rifaximin-terápia: vancomycin-terápia után adva, 400–800 mg/nap, két-három részre osztva, 2 héten át.”

Kérdésem lenne, hogy melyik terápiát tartja Ön hatásosabbnak: elhúzódó, folyamatos vagy pulzusterápia formát, illetve melyik terápiát hogyan kell alkalmazni? A jelenlegi (fent leírt napi 3×500 mg metronidazol, 2×400 mg rifaximin, 2×250 mg Saccharomyces boulardii és 2×1 Forever Active Probiotic kombináció) kúra a hét végéig tart, ezt követően szeretném folytatni az elhúzódó, folyamatos vagy pulzusterápiát, de sajnos nem tudom, hogy melyiket hogyan kell alkalmazni, mi a pontos adagolás és melyik a leghatékonyabb. Továbbá érdekelne, hogy hogyan kell pontosan adagolni a rifaximint a fenntartó rifaximin-terápia során, ugyanazt az adagot kell végig alkalmazni, mint eddig (napi 2×400 mg), vagy esetleg annak az adagját is folyamatosan csökkenteni kell?

2. „…a Saccharomyces boulardii-val kezelt, recidív C. difficile fertőzésben szenvedő betegeknél sikeresen előzték meg a betegség ismételt kialakulását…”
Ezzel kapcsolatban a kérdésem az lenne, hogy a Saccharomyces boulardii-t az antibiotikum-szedést követően mennyi ideig és milyen napi adagban kell tovább szedni a hatékony megelőzés érdekében?

3. „A C. difficile fertőzésben szenvedő beteg környezetében sporocid szerrel, például 10%-os nátrium-hipoklorittal történő felületfertőtlenítést és ápolás előtt-után szappanos vagy klórhexidines kézmosást kell alkalmazni (a spórák rezisztensek a hagyományos, alkoholos alapú kézfertőtlenítő bedörzsölőkkel szemben). A beteg hazabocsátása után pedig ideális esetben végezzünk sporocid szerrel zárófertőtlenítést (a spórák akár 5 hónapig túlélhetnek a felületeken).”

A kérdésem a fertőtlenítéssel lenne kapcsolatos: Sporocid hatású fertőtlenítőszerből csak spray-típusút tudtam vásárolni (Innocid). Ezzel a múlt héten igyekeztem mindent lefújni. A ruházat fertőtlenítését baktericid és fungicid hatású (INNOFLUID-TF-Klór T) készítménnyel 90 Celsius-fokon automata mosógépben végzem (1 dl-t teszek egy mosáshoz). Az edényeket, evőeszközöket meleg folyó vízben baktericid és fungicid hatású (Innofluid MFM) készítménnyel mosogatom el. Kézfertőtlenítésre pedig baktericid (MRSA), fungicid, virucid és tuberkulocid hatású (Inno-Sept) fertőtlenítő folyékony szappant használunk. Nem tudom, hogy ezen intézkedések és készítmények feltehetően elegendőek-e a fertőtlenítésre, vagy esetleg tudna javasolni még valamit, a hatékonyság érdekében? Ön szerint szükséges-e aeroszolos levegőfertőtlenítőt használni?

Utolsó kérdésem pedig az étrenddel lenne kapcsolatos, mert sajnos ebben sem találok egyik orvosnál sem egységes véleményt. Az lenne a kérdésem, hogy ez a betegség igényel-e diétázást, és ha igen, akkor milyen jellegűt? Tejterméket lehet fogyasztani?

Igyekszem minden lehetőséget megragadni annak érdekében, hogy meg tudjunk szabadulni ettől a makacs betegségtől anélkül, hogy vissza kelljen mennie nagymamának a kórházba. Már csak az Ön szakértelmében tudok bízni. Ezért nagyon nagy szükségem lenne a segítéségére, javaslataira, észrevételeire.

Válaszát előre is nagyon-nagyon köszönöm!

Tisztelettel:

A. Zsuzsanna
Kapcsolódó betegségek
Kapcsolódó orvos - szakember kategóriák
Válaszok erre a kérdésre
Keressen az eddigi kérdések és válaszok között
Keresett kifejezés:
Regisztráljon páciensként a kérdések feltevéséhez! Regisztráció itt
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK