Sok orvos végez felső endoszkópos vizsgálatot az esetleges nyelőcsődaganat szűrésére azokban a betegekben, akik hosszú távú gyomorégéstől szenvednek, mert a gyomorégés, más néven gastro-oesophagealis reflux betegség (GERD) megnövelheti e ráktípus kockázatát. A felső endoszkópos vizsgálat során egy hosszú, hajlékony csövet vezetnek le a nyelőcsövön át, hogy fényképeket készítsenek a nyelőcsőről, a gyomorról és a gyomor-bél traktus más részeiről.
Az Amerikai Orvosi Kollégium (ACP) az Annals of Internal Medicine decemberi számában megjelent új irányelvei azonban ellenjavallják a GERD ilyen jellegű szűrését az általános népességben, részben azért, mert a rák ritkának számít még ebben a kockázati csoportban is.
Dr. Nicholas Shaheen, az irányelvek vezető szerzője azzal indokolta a javaslatot, hogy egyelőre nem bizonyítható, hogy a szűréssel megelőzhető a daganat okozta halálozás. Bár az ACP irányelvei hasonlítanak más szervezetek, köztük az Amerikai Gasztroenterológus Társaság álláspontjához, egy dologban mégis eltérést mutat: kifejezetten ellenjavallja a GERD-ben szenvedő nők nyelőcsődaganat szűrését. Ezzel szemben az irányelvek javasolják az olyan 50 éven felüli férfiak szűrését, akik több mint öt éve szenvednek GERD-ben, és akik a nyelőcsődaganat más kockázati tényezőivel rendelkeznek, például dohányosok és túlsúlyosak, mert ez a csoport a nyelőcsőrák magasabb kockázatának van kitéve.
"Még ha a beteg első alkalommal jár is nálam, és megfelel ennek a profilnak, felmerülhet az endoszkópos szűrővizsgálat" - magyarázta Shaheen. "Reméljük, hogy ha sikerül megfognunk azokat a pácienseket, akik a rák magasabb kockázatával rendelkeznek, még a rákmegelőző állapotában elcsíphetjük a daganatot, és közbeavatkozhatunk. A túlélés aránya ugyanis nagyon alacsony a daganattípus későbbi stádiumában."
Az új irányelvek további két csoport számára is javasolják a felső endoszkópos szűrővizsgálatot. Az egyikbe azok tartoznak, akik hányással, nyelési nehezítettséggel és más tünetekkel együtt tapasztalják a gyomor-nyelőcső refluxot, ami gyógyítható rendellenességeket, például nyelőcsőszűkületet jelezhet. A másik csoportba azok a betegek tartoznak, akiknek gyógyszeres kezeléssel sem sikerült enyhíteni a gyomorégésüket.
"A legtöbb, GERD-tüneteket mutató embernek nincs szüksége felső endoszkópiára. Mindössze kezelésre van szükségük, és ha a tünetek enyhülnek, ez tökéletesen elég is" - foglalta össze Shaheen.