Az American Journal of Clinical Nutrition legutóbbi számában a Bostoni Gyermekkórház kutatói Dr. David Ludwig vezetésével funkcionális MR-vizsgálattal figyeltek meg tizenkét túlsúlyos vagy elhízott férfit az étkezések utáni leglényegesebb órákban, abban az időszakban, ami a szakértők szerint leginkább befolyásolja az étkezési viselkedést a következő étkezés alatt. A megfigyelés során a résztvevők vércukorszintjét és éhségérzetét is mérték.
A férfiak étkezése két tejes turmixból állt, amelyek ugyanannyi kalóriát tartalmaztak, és ugyanolyan ízűek és édesek voltak. Az egyetlen eltérés az volt, hogy az egyik turmix magas glikémiás indexű szénhidrátokat, a másik pedig alacsony glikémiás indexűeket tartalmazott. A magas glikémiás indexű szénhidrátok, amelyek a vérben gyorsan átalakulnak vércukorrá, a rendkívül feldolgozott élelmiszerekben található leginkább, például a fehér kenyérben és a fehér rizsben. Az alacsony glikémiás indexű szénhidrátok főként a teljes kiőrlésű gabonákban és az édesburgonyában lelhetők fel.
A kutatók kimutatták, hogy a feldolgozott élelmiszerekben lévő szénhidrátok fogyasztása túlzott éhséget vált ki, és azokat az agyi területeket serkentik, amelyek a jutalmazásban és a sóvárgásban játszanak szerepet. Ugyanezek a területek vesznek részt a különböző függőségek kialakulásában is.
A bostoni kutatók úgy vélik, hogy eredményeik pozitív következményekkel járhatnak a testsúlyszabályozás támogatására.