Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 

Kezdőlap - Hírek - Már egy kevés fizikai aktivitás is jó hatással van a csontépülésre
2012. augusztus 24. 23:53

mozgás, sport, csont, csontritkulás, életvezetés

Már egy kevés fizikai aktivitás is jó hatással van a csontépülésre
A Journal of Clinical Endocrinology szakmai folyóiratban megjelent tanulmány szerint a fizikai aktivitás nagyon hatékonyan csökkenti a szklerosztin - ismert csontépülés-gátló hormon - szintjét. Ráadásul, a tréningezés növeli az IGF-1 szintet, ami pozitív hatással van a csontépülésre.
Már egy kevés fizikai aktivitás is jó hatással van a csontépülésre

A csont olyan szövet, amely folyamatosan változik a hormonális változásoknak és a fizikai aktivitásnak - vagy hiányának megfelelően. A szklerosztin egy glikoprotein, amit szinte kizárólag az oszteociták (csontsejtek) termelnek - ez utóbbiak vannak jelen legnagyobb számban az emberi csontban. A szklerosztinek a csont felszínére vándorolva, gátolják a csont fejlődését.

"A fizikai aktivitás jót tesz a csontok egészségének, csökkenti a szklerosztin-szintet, amely a csontépülés ismert gátló hormonja, és növeli az IGF-1 szintjét, ami viszont jó hatással van a csont egészségére" - mondja Mohammed-Salleh M. Ardawi professzor, az Oszteoporózis Centrum (King Abdulaziz University, Szaud-Arábia) vezetője. "Úgy találtuk, hogy a fizikai tréning, amely a mechanikus terhelést fokozza, hozzájárult a csontok egészségére kifejtett jó hatáshoz, a csontépüléshez."

Összesen 1235, véletlenszerűen kiválasztott, menopauza előtti nő vett részt a kísérletben. A kutatók 58-at közülük egy 8-hetes fizikai aktivitási kurzusra osztottak be, és összehasonlították az eredményeiket 62 másik, kontroll személlyel. Mindegyik nőt megvizsgálták, csontsűrűség-mintát vettek, a csont turnover* értékeit, a szérum szklerosztint és az IGF-1-t mérték.

Azt tapasztalták, hogy azoknak a nőknek, akik több mint heti két óra fizikai aktivitásban vettek részt, lényegesen alacsonyabb volt a szérum szklerosztin szintje, és magasabb az IGF-1 szintje, mint azoknak a nőknek, akik heti két óránál kevesebb időt fordítottak fizikai aktivitásra.

"A fizikai aktivitás egyszerű, olcsó dolog, és még gyakorlati célokat is szolgál: csökkenti a csonttömeg elvesztésének kockázatát, az oszteoporózist, a töréseket. Kutatásunk úgy találta, hogy egy kevés változtatás a fizikai aktivitásban meghozza az eredményét, mind a szklerosztin-szintben, mind az IGF-1 szintben, mind a csont turnover-markerekben."

*turnover - a csont folyamatos átépülése

Forrás: fuggetlen.hu/EurekAlert
Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!



További hírek


INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK