A csont olyan szövet, amely folyamatosan változik a hormonális változásoknak és a fizikai aktivitásnak - vagy hiányának megfelelően. A szklerosztin egy glikoprotein, amit szinte kizárólag az oszteociták (csontsejtek) termelnek - ez utóbbiak vannak jelen legnagyobb számban az emberi csontban. A szklerosztinek a csont felszínére vándorolva, gátolják a csont fejlődését.
"A fizikai aktivitás jót tesz a csontok egészségének, csökkenti a szklerosztin-szintet, amely a csontépülés ismert gátló hormonja, és növeli az IGF-1 szintjét, ami viszont jó hatással van a csont egészségére" - mondja Mohammed-Salleh M. Ardawi professzor, az Oszteoporózis Centrum (King Abdulaziz University, Szaud-Arábia) vezetője. "Úgy találtuk, hogy a fizikai tréning, amely a mechanikus terhelést fokozza, hozzájárult a csontok egészségére kifejtett jó hatáshoz, a csontépüléshez."
Összesen 1235, véletlenszerűen kiválasztott, menopauza előtti nő vett részt a kísérletben. A kutatók 58-at közülük egy 8-hetes fizikai aktivitási kurzusra osztottak be, és összehasonlították az eredményeiket 62 másik, kontroll személlyel. Mindegyik nőt megvizsgálták, csontsűrűség-mintát vettek, a csont turnover* értékeit, a szérum szklerosztint és az IGF-1-t mérték.
Azt tapasztalták, hogy azoknak a nőknek, akik több mint heti két óra fizikai aktivitásban vettek részt, lényegesen alacsonyabb volt a szérum szklerosztin szintje, és magasabb az IGF-1 szintje, mint azoknak a nőknek, akik heti két óránál kevesebb időt fordítottak fizikai aktivitásra.
"A fizikai aktivitás egyszerű, olcsó dolog, és még gyakorlati célokat is szolgál: csökkenti a csonttömeg elvesztésének kockázatát, az oszteoporózist, a töréseket. Kutatásunk úgy találta, hogy egy kevés változtatás a fizikai aktivitásban meghozza az eredményét, mind a szklerosztin-szintben, mind az IGF-1 szintben, mind a csont turnover-markerekben."
*turnover - a csont folyamatos átépülése