Na, az a gomba! Zuhanyzókban, öltözőkben, az állandóan nedves talajon, medencepartokon, ahol sok jó ember, kis helyen, mezítláb is elfér, bizony nincs nehéz dolga ezeknek a „lényeknek”. Legkorábban a lábujjak között jelenik meg, ahol is hámlik, nedvezik és piros színben játszik a bőr. Ha nincs időben és megfelelően kikezelve, hamar átterjedhet a körömre is, mely megvastagszik, elszíneződik a fertőzés miatt. De lábunk mellett jó, ha hajlatainkra is odafigyelünk, hiszen hónaljban, combtőnél, térdnél, a mell alatti részen a vizes fürdőruha, fürdőnadrág, a fokozottabb izzadás állandó táptalajt biztosít a kórokozók számára.
Így előzd meg
Minden fürdőzés után törölközz meg alaposan, a lábujjak közti területre is nyújts kellő figyelmet.
Cseréld le a vizes fürdőruhát szárazra.
Ha már strandpapucs, akkor viseld is ott!
Ha rendelkezésre áll ilyen a strandon, használd a lábfertőtlenítő permetet, de legalább a kinti zuhanyzót.
Nyáron kerüljük a zárt cipőket, nem véletlenül találták ki a szandált. :) Ha mégis zárt cipőt választasz, húzz pamut zoknit.
Szorosan kapcsolódik a fent már írt „vizes fürdőruha” témaköréhez. A baktérium okozta, gyakori vizelési ingert, fájdalmas vizelést kiváltó, égő, viszkető tünetekkel járó felfázás, húgyhólyaggyulladás leginkább a kisgyerekeket és a nőket érinti, de férfiak is jól teszik, ha odafigyelnek magukra!
Náluk a kezelés nélkül hagyott „bajság” a prosztata megnagyobbodásához, illetve húgycsőszűkülethez vezethet, míg a hölgyeknél egyéb nőgyógyászati problémákat okozhat. Általában antibiotikumos kezeléssel orvosolható a vész, annak hosszúsága általában az eset súlyosságától függ.
Így előzd meg:
Az alapos törölközés, zuhanyzás, fürdőzés után, a vizes fürdőruha cseréje szárazra itt is jó szolgálatot tehet.
Kerüld a vizes homokban, nedves pléden, törölközőn, vászonszéken való ücsörgést!
Igyál sok folyadékot, lehetőség szerint „bubimentes” vizet, hogy ezzel is átmosd a húgyhólyagot, így a baktériumok nehezebben tudnak ott megtelepedni.
Ne tartsd vissza! Vagyis ne rontsd a helyzetet azzal, hogy visszatartod a vizeletet! Ha menni kell, hát menni kell.
A strandolás családdal, barátokkal üdítő, kellemes, sokszor feledhetetlen élmény, ám sokszor előfordul, hogy utána nem a meghatottságtól könnyezünk. Nem olyan gyakori, mint a fenti problémák, de a vírusos eredetű kötőhártya-gyulladás is könnyen lecsap. Ilyenkor a kivörösödött, viszkető szem gyakran könnyezik, esetleg váladékozik. Kialakulásának oka lehet a medence klóros vize, vagy az erős UV sugárzás.
Ezt tedd ellene
Vagyis inkább ne tedd! Szóval, ne nyúlj a szemedbe, szemed környékére, ha pancsolás után, de kézmosás előtt vagy. És viselj jó minőségű, UV-szűrős napszemüveget.
Habár nem árt, ha a család összes tagja odafigyel magára, azért ismerjük el, nyári időszakban leginkább a nőgyógyászati rendelők várótermeiben időző hölgyek száma emelkedik meg. Sajnos, a nőket érintő gombás és egyéb, bakteriális eredetű hüvelyi fertőzések „begyűjtésére” a strandok (főként a meleg vizes medencékkel is rendelkezők), a közös zuhanyzók, fürdőzőhelyeken lévő mellékhelyiségek a legalkalmasabbak. Ekkor még fontosabb, hogy odafigyeljünk személyes higiéniánkra.
Közös használatú WC-ben ne üljünk rá a deszkára. Éljen az akrobatika!
A fürdőzés előtti, utáni zuhanyzás, törölközés és a fürdőruha csere itt is segíthet.
Minden WC használat előtt és után is alaposan mossunk kezet!
A műszálas, vastag fürdőruhákat inkább hanyagoljuk.
Menstruáció idején válasszunk más programot a strand helyett.