Vannak, akik olyannyira félnek a negatív mellékhatások jelentkezésétől, hogy valóban érezni vélik a betegtájékoztatóban felsorolt lehetséges panaszokat, napról napra rosszabbul érzik magukat, nem tudnak szabadulni aggályaiktól, miközben a fizikai probléma nem valós, csupán a páciens képzeletében létezik. Ezt a jelenséget nevezzük nocebo hatásnak.
A pszichés tünetek idővel súlyosbodnak. A páciensek úgy gondolják, hogy a szedett gyógyszertől jelentkeznek náluk a mellékhatások, akár konkrét betegségek is, és sok esetben öndiagnózist is felállítanak, nem ritkán például daganatos betegségre gyanakszanak. A páciens környezetével is megoszthatja feltevéseit vélt betegségeiről, ám a legtöbben ostobaságnak tartják az iylen jellegű panaszkodását.
Okok, diagnózis és kezelés
A páciensek rendszerint több orvosi vizsgálaton is átesnek, mire sikerül diagnosztizálni a valódi betegségüket, mely pszichológus segítségével kezelhető. A legtöbben - miután kigyógyultak a pszichés betegségből - érthető módon kerülik a betegtájékoztatók elolvasását.
A betegség kialakulásának hátterében többek között állhat az állandó stressz, a munkahelyi nyomás. A negatív külső hatások hívják elő a betegségektől való túlzott mértékű félelmet, az állandó aggodalom pedig az immunrendszer gyengüléséhez vezet.
Fabrizio Benedetti, a Torinoi Egyetem nocebo hatást vizsgáló kutatója szerint a jelenség hátterében molekuláris szinten az állhat, hogy bizonyos agyi hírvivő anyagok hatására a beteg a fájdalomtól való félelmet valódi fájdalomként éli meg.
Ha az orvos rosszul választja meg szavait, az is kétségeket ébreszthet a betegben, és hozzájárulhat a nocebo hatás kialakulásához