Mákfélék családja
Papavearaceae
népi neve
cinadónia, sárgavirág, vérhullatófű
angol neve
Greater Celandine
német neve
Schöllkraut
Leírás és előfordulás:
évelő növény. Minden részében erős szagú és narancssárga színű tejnedvet tartalmaz. Gyomtársulásokban, parlagokon, ártéri ligetekben, sziklás erdőkben, szemétdombokon és falak tövében tenyésző gyakori növény. Húsos, elágazó gyökeret fejleszt. Szára 30-90 cm magas, felálló és elágazó, erősen szőrözött. Levelei 10-30 cm hosszúak, szárnyasan szeldeltek, hasogatottak, durván csipkés élűek, fonákukon kékes árnyalatúak. Virágzata ernyőszerű, 2-8 virágú, a szirmok színe élénksárga, májustól-szeptemberig virít. Termése becőszerű tok.
Felhasznált részek, drogok:
a virágos hajtás (Chelidonii herba) és a gyökértörzs a gyökerekkel (Chelidonii rhizoma et radix).
Főbb hatóanyagok:
izokinolinvázas alkaloidok (0,3-1,5%, fontosabbak a kelidonin, protopin és koptizin), flavonoidok, lektinek és egy fehérjebontó enzim.
Főbb hatások:
görcsoldó, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, fehérjebontó és sejtosztódást gátló (ez utóbbi hatások a tejnedvre vonatkoznak).
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
virágos hajtás [Ph.Hg. VIII. - 01/2002:1861(2004), Ph. Eur. 6. - 1861 (2008)].
Előfordulás vénymintagyűjteményben:
Species choleretica (FoNo VII.).
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (virágos hajtás -1985), ESCOP - monográfia (virágos hajtás - 2003).
Felhasználások:
belsőleg gyógyteakeverékek vagy egyéb összetett készítmények alkotórészeként epebántalmak és görcsökkel járó emésztési panaszok kezelésére; a száraz drogok külsőleg öblőgetőszerként a szájüreg gyulladásos folyamataiban, míg a friss tejnedve és a drogokból készült tinktúrák szemölcsök ecsetelésére. A fecskefű drogokból készült kivonatokat fogkrémek és szájvízek hatóanyagaként is felhasználják.
Ajánlott napi adag:
2-5 g drog (körülbelül 12-30 mg kelidoninban kifejezett összalkaloid), illetve azzal egyenértékű készítmény.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
tartós és nagyobb mennyiségben történő alkalmazása visszafordítható májkárosodást idézhet elő. A belsőleges alkalmazás ideje ne haladja meg a 4 hetet. Várandósság és szoptatás idején a belsőleges alkalmazása ellenjavallt. A növény tejnedve az arra érzékeny egyéneknél bőrgyulladást idézhet elő.
Megjegyzések:
a fecskefű név azzal hozható összefüggésbe, hogy a növény a fecskék tavaszi érkezésétől az őszi elvonulásukig virágzik.
Forrás: Patikamagazin.hu