Vadgesztenyefélék családja
Hippocastanaceae
népi neve
fehér bokrétafa, gesztenyefa, lógesztenye
angol neve
Horsechestnut
német neve
Roßkastanie
Leírás és előfordulás:
nagy termetű, nálunk nem honos, díszfaként ültetett lomhullató fa. Magassága elérheti a 25 métert, koronája elegáns, szabályos formájú. Kérge sötétszürke, pikkelyesen repedezett. Csúcsrügyei igen nagyok, gyantabevonattól ragadósak. Ujjasan összetett levelei hosszúnyelűek, 5-7 levélkéből állnak, a levélkék 20 cm-nél is hosszabbak lehetnek, fűrészes szélűek. Fehér virágai nagy, gyertyaszerűen felálló bugavirágzatban, április-májusban nyílnak. Termése húsos, tüskés falú tok, melynek átmérője 3-6 cm, benne rendszerint egy nagy barna mag található.
Felhasznált részek, drogok:
a mag (Hippocastani semen), a virág (Hippocastani flos), a levél (Hippocastani folium), és a kéreg (Hippocastani cortex).
Főbb hatóanyagok:
a magvakban, levelekben és a virágokban szaponinok, flavonoidok és cserzőanyagok; a kéregben kumarinok (pl. eszkulin). A magvakban található legfontosabb, több szaponin vegyületből álló keverék alfa- és béta-eszcint, valamint kriptoeszcint tartalmaz.
Főbb hatások:
a terápiás szempontból legjelentősebb magvak gyulladáscsökkentő és az izzadmányok képződését mérséklő, a perifériás keringést és a nyirokáramlást javító, illetve a hajlszálerek áteresztőképességét csökkentő hatásúak. A kéregdrog hatóanyagai érfalvédő és bőrvédő (UV-sugarakat elnyelő) hatásúak.
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (mag - 1994); ESCOP - monográfia (mag - 2003); WHO - monográfia (mag - 2002).
Felhasználások:
a magvakból előállított gyári készítményekkel visszérgyulladást, visszeres lábszárfekélyt, aranyér betegséget, műtétek utáni ödémákat és mozgásszervi panaszokat kezelnek, de kisebb, kozmetikai jellegű érpanaszok kezelésére alkalmas készítményeknek is gyakori hatóanyaga a magvakból készült kivonat. A virágokból és a levelekből aranyér és reumás fájdalmak elleni (ülő)fürdők készíthetők. A kéregdrog kivonatait és hatóanyagait fényvédő kenőcsök, emulziók és napolajak hatóanyagaként használják fel.
Ajánlott napi adag:
0,2-1 g mag, illetve 50-150 mg eszcinnek megfelelő vizes-alkoholos kivonat.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a magvakból előállított gyári készítmények jól tűrhetők, nemkívánatos mellékhatásként ritkán és enyhe mértékű gyomorpanaszok jelentkezésével lehet számolni. A magvak és a kéreg háziszerként (gyógytea, szeszes kivonat) történő belsőleges használata nem ajánlott, külsőleg azonban biztonsággal alkalmazhatók.
Megjegyzések:
utak mellé gyakran ültetik sorfának, emellett parkoknak, temetőknek is gyakori ültetett fája.
Forrás: Patikamagazin.hu