Hüvelyesek családja
Fabaceae
népi neve
szójabab
angol neve
Soyabean
német neve
Sojabohne
Leírás és előfordulás:
az egyéves, lágyszárú szója a legrégebben termesztett növények közé tartozik. Ősi típusának (G. soya Sieb et Zucc., syn.: G. ussuriensis Regel & Maack) gyökere 150-200 cm mélyre hatol a talajba. Szára 50-120 cm magas, felálló, bozontos szőrű. Levelei tojásdadok, hármasan összetettek. A levélhónaljakban fürtökbe rendeződött önmegporzó virágaik rövid kocsányúak, fehér, rózsaszín vagy lila színűek. Termése szőrös hüvely, melyben a babhoz hasonló alakú magvak találhatók. Őshazája Délkelet-Ázsia és Mandzsúria. Az ősi típusból szelektációval állították elő a kultúrszóját [G. max (L.) Merr., syn.: G. hispida (Moench) Maxim], melyet ma óriási mértékben termesztenek.
Felhasznált részek, drogok:
a magvak (Soyae semen), illetve az említett szójafajok magvaiból előállított finomított és hidrogénezett zsíros olaj (Soyae oleum raffinatum, Soyae oleum hydrogenatum).
Főbb hatóanyagok:
a szójababban szénhidrátok (20-25%), fehérjék (35-40%), lipidek (15-18% zsíros olaj, linolsav- és az olajsav észter főbb összetevőkkel; 2-3% foszfolipid, ún. lecitin) és izoflavonoidok (geniszteint, daidzein és ezek származékai).
Főbb hatások:
a szójalecitin és -foszfolipid koleszterinszint-csökkentő, a foszfolipid ezenkívül májvédő; a szója izoflavonoidok antioxidáns, érplakkok képződését gátló, daganatellenes és fitoösztrogén anyagok; a zsíros olaj bőrtápláló, a bőr szárazságát csökkentő, a bőr gyulladását mérséklő; a fitotej a bőr vízvisszatartó képességét és rugalmasságát fokozó.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
magból készített finomított [Ph. Hg.VIII. - 01/2002:1473 (2004)] és hidrogénezett zsírosolaj [Ph. Hg.VIII. - 01/2005:1265 (2007), Ph. Eur. 6. - 1265 (2008)].
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (lecitin, foszfolipid - 1994).
Felhasználások:
a szójamag hatóanyagait tartalmazó készítményeket a kórosan magas koleszterinszint csökkentésére, a máj méregtelenítésére, hormonpótló terápia helyettesítésére, illetve az emlő- és prosztatatrák megelőzésére; a zsíros olajat és a fitotejet kozmetikai készítmények vivő- és hatóanyagaiként.
Ajánlott napi adag:
a feldolgozott forrásokban nincs megadva. Az adagoláshoz támpontként vehető figyelembe az, hogy a japánok naponta 6-11 g szójafehérjét (és ezzel együtt 25-50 mg szója-izoflavont fogyasztanak).
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a fitoösztrogén hatású szója vegyületek nagy dózisban történő adagolása különösen serdülő- és gyermekkorban, valamint össztrogéndependens daganatban szenvedők esetében lehet kockázatos.
Megjegyzések:
a szójababból sokféle értékes élelmiszer készül. Ilyen például a tofu (gomolyaszerű kocsonyás étel), a szójatej, a juba (tejfölszerű anyag), valamint különféle erjesztett termések. A szójatej az állati eredetű tejre allergiások számára ajánlható „tejpótló” szer.
Forrás: Patikamagazin.hu