Fészkesvirágzatúak családja
Asteraceae
népi neve
pórsáfrány
angol neve
Safflower
német neve
Färbedistel
Leírás és előfordulás:
egyéves, lágyszárú növény. Gyökere karószerű, elágazó. Szára felálló, fehéres színű, a felső részén elágazó, magassága eléri a 100 cm-t. Levelei 5-10 cm hosszúak, épek vagy szúrósan fogazottak, kopaszok. A szár alsó részén található levelek ülők, a felső részen levők szárölelők. A hajtásvégeken álló, fellevelekkel körülölelt fészekvirágzatában a virágok kezdetben sárgák, majd narancsszínűre, vörösre változnak. A virágzás ideje júliustól szeptemberig tart. Őshazája Nyugat-Ázsia.
Felhasznált részek, drogok:
a teljes nyílás után szedett csöves virág (Carthami flos), a mag (Carthami fructus), illetve a magból előállított és finomított zsíros olaj (Carthami oleum raffinatum).
Főbb hatóanyagok:
a virágokban szaflórsárga színanyag, színtelen flavonoidok, szaflór poliszacharidok és zsírsavak; a termésekben 30-40% zsíros olaj (linolsav- és az olajsav-észter főbb alkotórészekkel, 60 és 30%-os részarányban).
Főbb hatások:
az olaj érelmeszesedés gátló és koleszterinszint csökkentő; a virágok poliszacharidjai immunmoduláns, a virágokból készült kivonat kardiotonikus és értágító.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
magból készített finomított zsírosolaj [PH. Hg. VIII. - 01/220:2088 (2004), 01/2005:2088 (2007)].
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
WHO - monográfia (virágzat - 2007).
Felhasználások:
a zsíros olajat az érelmeszesedési folyamat lassítására és a vér koleszterin szintjének csökkentésére alkalmas készítmények alkotórészeként, illetve kozmetikai készítmények vivőanyagaként.
Ajánlott napi adag:
a feldolgozott forrásokban nincs megadva.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a virágok kivonatait és hatóanyagait tartalmazó készítmények alkalmazásakor a menstruációs vérzés fokozódhat. Véralvadásgátló és a vérlemezkék összecsapzódását gátló gyógyszert szedő betegeknél a virág kivonatait és hatóanyagait tartalmazó készítmények alkalmazása óvatosságot igényel.
Megjegyzések:
a virágdrogot elsősorban élelmiszer színezékként hasznosítják.
Forrás: Patikamagazin.hu