Fészkesvirágzatúak családja
Asteraceae
népi neve
római kamilla
angol neve
Roman Chamomile
német neve
Römische Kamille
Leírás és előfordulás:
évelő, lágyszárú növény. Enyhén illatos gyökértörzse vastag, fás, belőle kétféle hajtás ered. Egyik részük heverő, virágot nem viselő hajtás, melyek a rajtuk található csomóknál legyökereznek. Másik részük felemelkedő, 10-30 cm magas virágzó hajtások. Levelei szórtan helyezkednek el a száron, kétszer szárnyasan szeldeltek, az egyes levélszeletek szálasak, kihegyezettek, molyhosak vagy kopaszodók, színük szürkészöld. Fehér színű virágfészkei a szár csúcsán magánosan találhatók, hosszúkocsányúak, 1-3 cm átmérőjűek. Rendszerint a ,,telt virágú" változatot termesztik, melynél a fészek közepén elhelyezkedő csöves virágok nyelves virágokká alakultak át. A virágzás ideje május-június.
Felhasznált részek, drogok:
a virágzata (Chamomillae romanae flos) és az illóolaja (Chamomillae romanae aetheroleum).
Főbb hatóanyagok:
a virágzatban illóolaj (0,2-0,4%; angelikasav és más rövidszénláncú karbonsav-származék főbb alkotórészekkel, kevés azulénnal), flavonoidok, kumarinok és keserűanyagok.
Főbb hatások:
gyulladáscsökkentő, antibakteriális és görcsoldó.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
virágzat [Ph. Hg.VIII. - 01/2003:0380 (2004), Ph. Eur. 6. - 0380 (2008)].
Felhasználások:
virágzatát és az illóolaját gyomor- és bélgörcsök, menstruációs fájdalmak, valamint szájüregi gyulladások kezelésére szánt teakeverékek, illetve készítmények alkotórészeként; az illóolaját szájápoló szerek mellett kozmetikai készítmények (szappanok, testápolók) alkotórészeként, illetve parfümök illatanyagaként.
Ajánlott napi adag:
3-12 g virágzat, vagy annak hatóanyagaival egyenértékű készítmény.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
olyan egyéneknél, akiknek ismert allergiája van fészkesvirágzatú növényekre, azoknál előfordulhatnak allergiás reakciók a növény használatakor.
Megjegyzések:
a likőriparban édes- és enyhén keserű likőrök gyártásánál ízkiegészítőként használják a virágzatokból készült kivonatot és illóolajat.
Forrás: Patikamagazin.hu