Csarabfélék családja
Ericaceae
népi neve
medvebogyó, fanyal
angol neve
Bearberry
német neve
Bärentraube
Leírás és előfordulás:
alhavasi tájakon, réteken, ritkás erdőkben, sziklás helyeken élő jellegzetes, örökzöld törpecserje, nálunk nem tenyészik. A Kárpát-medencében a Tátrában és a Fátrában, valamint a Bihar-hegységben található meg. Csupasz, elfekvő ágai egy gyökérből nőnek ki. Gyakran terem sziklákon, melyeket elfekvő szárai teljesen behálóznak. Levelei bőrneműek, fordított tojásdad alakúak, ép szélűek. A levelek erezete hálózatos, alig látható. Április-májusban nyíló fehér vagy pirosló virágai korsó alakúak, rövid fürtöt alkotnak. Termése vöröses, csonthéjas bogyó, melyben 6 -7 mag található.
Felhasznált részek, drogok:
a levél (Uvae ursi folium).
Főbb hatóanyagok:
arbutin flavonglikozid, cserzőanyag, valamint flavonoid-, iridoid- és triterpén vegyületek.
Főbb hatások:
antibakteriális, vizelethajtó és összehúzó.
Előfordulás gyógyszerkönyvben, vénymintagyűjteményben:
levél [Ph. Hg. VIII. 01/2002:1054 (2004)].
Előfordulás vénymintagyűjteményben:
Species uvae ursi (FoNo VII. -2003).
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (levél - 1994), ESCOP - monográfia (levél - 2003), WHO - monográfia (levél - 2002).
Felhasználások:
baktériumok okozta húgyúti fertőzések (húgyhólyag-gyulladás, vesemedence-gyulladás) esetén önmagában vagy teakeverékek és összetett gyári készítmények alkotórészeként; külsőleg kivonatok formájában bőrhalványító, bőrfehérítő kozmetikai készítmények hatóanyagaként.
Ajánlott napi adag:
5-10 g levéldrogból készült forrázat.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a magas cserzőanyag-tartalom miatt az arra érzékeny egyéneknél a tea gyomorpanaszokat okozhat. A magas cserzőanyag-tartalom gátolhatja az együtt szedett gyógyszerek felszívódását, illetve 12 éves kor alatt nem javasolják használatát. Fontos tudnivaló továbbá az is, hogy a medveszőlő elősegíti a méh összehúzódását is, ezért várandós anyáknak nem ajánlott a fogyasztása.
Megjegyzések:
a medveszőlő tea alkalmazásával az akut húgyúti fertőzések rendszerint néhány napon belül megszünhetnek (ha nem szünnek meg, feltétlenül orvoshoz kell fordulni). A medveszőlő könnyen összetéveszthető az ugyancsak örökzöld törpecserjével, a vörös áfonyával (Vaccinium vitis-idaea L.), mely növénynek külön adatlapja van.
Forrás: Patikamagazin.hu