Ernyősvirágzatúak családja
Apiaceae
népi neve
petrezselyem
angol neve
Parsley
német neve
Petersilie
Leírás és előfordulás:
kétéves, lágyszárú növény. Főgyökere 40-90 cm mélyen hatol a talajba, attól függően, hogy középhosszú vagy hosszúgyökerű fajtát termesztünk. Szárnyasan összetett levelei az első évben tőlevélrózsát alkotnak. A második évben kifejlődő hajtásai 70-80 cm magasra nőnek. Sárgászöld, június-júliusban nyíló virágai összetett ernyőbe rendeződnek. Termése ikerkaszat. Őshazája a Földközi-tenger vidéke.
Felhasznált részek, drogok:
a gyökér (Petroselini radix), a hajtás (Petroselini herba), a termés (Petroselini fructus) és a termésekből előállított illóolaj (Petroselini aetheroleum).
Főbb hatóanyagok:
valamennyi növényi részben illóolaj (apiol és miriszticin főbb alkotórészekkel), a gyökérben és a levélben emellett flavonoidok és nyálkaanyagok.
Főbb hatások:
a gyökér és a levél vizelethajtó; az illóolaj antimikrobiális, méhizomzat összehúzódását elősegítő és pszichotróp.
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (leveles hajtás, gyökér - 1990).
Felhasználások:
a gyökeret és a levelet vizelethajtó összetételekben; az illóolajat kozmetikai készítmények egyik illatanyagaként, illetve keleti típusú és férfi parfümök alkotórészeként.
Ajánlott napi adag:
6 g drog.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
a várandósság ideje alatt és gyulladásos vesebetegségben a gyökér használata (pl. teakeverékekben) nem ajánlott, az illóolaj belsőleges használata pedig kerülendő!
Megjegyzések:
gyökerének kivonatát és párlatát a likőriparban keserű és édes likőrök ízének kiegészítésére használják.
Forrás: Patikamagazin.hu