Orvosok.hu
Betegségek
Orvoskereső
Orvos válaszol
Szakember kereső
Szakember válaszol

Nem foglalkoznak problémáival?
Nálunk több száz orvos, specialista közül választhat. Egyszerre kérdezhet több tucat orvostól, egészségügyi szakembertől azonnal.
Itt választ kap problémáira.

Nem találnak Önre a páciensek? 
Több Pácienst szeretne? Szerezzen több pénzt tudásával!
 Regisztráljon most díjmentesen, és ajándékba adunk Önnek egy 10.000 Ft értékű wellness hotel utalványt. 

Orvosok.hu Facebook
Orvosok.hu Youtube
 
Kezdőlap - Gyógynövények - Orvosi zsálya

Orvosi zsálya leírása, hatása (Salvia officinalis L)

Orvosi zsálya

Ajakosvirágúak családja
Lamiaceae

népi neve
kerti zsálya

angol neve
Garden Sage

német neve
Echter Salbei

Leírás és előfordulás:
évelő félcserje. Mélyre hatoló, erősen elágazó gyökere van. Magassága 50-80 cm. Az idősebb egyedek szára erőteljesebben elágazó és fás. A fiatalabb egyedeknél főként a szárak alsó része fásodó, a felsőbbek szürkészöldek, molyhosan szőrözöttek. A szárak négyélűek. Molyhosan szőrözött levelei a szárakon átellenesen helyezkednek el, 5-10 cm hosszúak, 1-3 cm szélesek, lándzsásak vagy hosszúkás-tojásdadok, élük aprón csipkés. A levelek erezete a levéllemezből kiemelkedő, hálózatos. A kétajkú virágok a hajtások felső harmadában örvösen helyezkednek el, pártájuk eléri a 2-3 cm-t, színük rendszerint ibolyáskék, ritkábban rózsaszín, esetleg fehér. Virágait csak a második évben hozza, a virágzás ideje június-július. Termése 2-3 mm hosszú makkocska. Őshazája a Földközi-tenger vidékén van. Az egész növény kellemes illatú.

Felhasznált részek, drogok:
elsősorban a levél (Salviae officinalis folium), a levelekből vízgőzdesztillációval előállított illóolaj (Salviae officinalis aetheroleum) és a levélből készített tinktúra (Salviae tinctura).

Főbb hatóanyagok:
a levélben illóolaj (1-2,5%, alfa- és béta-tujon, borneol, cineol és kámfor főbb alkotórészekkel), cserzőanyagok, diterpén-keserűanyagok és flavonoidok.

Főbb hatások:
a leggyakrabban használt leveleké és az illóolajé nyákoldó, köptető, köhögéscsillapító, antimikrobiális, antioxidáns, gyulladáscsökkentő, epehajtó, izzadáscsökkentő és tonizáló.

Előfordulás gyógyszerkönyvben:
levél [Ph. Hg.VIII. - 04/2002:1370 (2004)], levélből előállított tinktúra [Ph. Hg.VIII. - 04/2002:1889 (2004), 01/2005:1889 (2007)].

Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (levél - 1985,1990), ESCOP - monográfia (levél- 2003).

Felhasználások:
a levél és az illóolaj fertőzéses és gyulladásos eredetű légúti- és szájüregi megbetegedések, reumás és izületi panaszok, illetve bőrgyulladások kezelésére gyógyteák, szájöblögetők, fogkrémek, gyógyfürdők, bedörzsölőszerek és egyéb készítmények alkotórészeként, valamint a bőséges verejtékezés és a pajzsmirigy fokozott működésének kiegészítő kezelésére szánt összetételekben.

Ajánlott napi adag:
levélből 4-6 g, illetve azzal egyenértékű kivonat; gargalizálásra alkalmanként 3 g levélből készült forrázat (150 ml vízzel), 5 g szeszes kivonat vagy 2-3 csepp illóolaj 150 ml vízhez adva.

Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
az illóolaj és az alkoholos kivonatok belsőleges alkalmazása a magas tujontartalom miatt óvatosságot igényel, és a várandósság és a szoptatás ideje alatt ellenjavallt!

Megjegyzések:
a levelekből készült kivonatot és párlatot a likőriparban a finomabb zamatú likőrök ízének kialakításánál használják fel. Illóolaja a növénylikőrök egyik ízanyaga.

Forrás: Patikamagazin.hu

Kapcsolódó betegségek
Megosztás

Tetszett? Hasznosnak találtad? Gyere nyomj egy "Like-ot",kommentáld és oszd meg ismerőseiddel, küldd tovább!






INFORMÁCIÓK
KERESŐK
KÖZÖSSÉG
PARTNEREINK