Mályvafélék családja
Malvaceae
népi neve
fehérmályva, mályvarózsa, lágymályva
angol neve
Marshmallow
német neve
Eibisch
Leírás és előfordulás:
az orvosi ziliz vagy fehér mályva évelő növény. Nádasokban, mocsarakban, ártéri legelőkön és szikes réteken gyakori. Húsos, kívül barnásszürke, belül sárgásfehér gyökereinek hossza 10-30 cm, vastagsága 3-5 cm. A gyökér felső, sokfejű részéből fejlődő erőteljes szárak elérhetik a 1,5 méteres magasságot. A növény földfeletti részei csillag alakú szőrképletektől vastagon bársonyos-molyhosak. A levelek nyelesek, 5-10 cm hosszúak, 3-5 karéjúak, szélük fogazott. A piszkosfehér vagy halvány rózsaszín virágaik a szárak felső részén, a levelek hónaljában füzérszerűen állnak, júniustól-szeptemberig nyílnak. Korong alakú, cikkekre hasadó termése az ún. papsajt.
Felhasznált részek, drogok:
elsősorban a gyökér (Althaeae radix.) és a levél (Althaeae folium), ritkábban a virág (Althaeae flos) és a virágos hajtás (Althaeae herba).
Főbb hatóanyagok:
nyálkaanyagok (gyökérben 10-20%, levélben 5-10%), pektin, keményítő, valamint kis mennyiségben flavonoidok.
Főbb hatások:
nyálkahártya-bevonó, hurutoldó, gyulladáscsökkentő és immunstimuláns.
Előfordulás gyógyszerkönyvben:
levél és gyökér [Ph. Hg. VIII. - 01/2002:1856 (2004), Ph. Eur. 6. - 1856 (2008) és 01/2002:1126 (2004), Ph. Eur. 6. - 1126 (2008)].
Előfordulás vénymintagyűjteményben:
Species althaeae, Species cholagoga, Species thymi composita (FoNo VII. - 2003).
Előfordulás növényértékelő monográfiában:
E-monográfia (levél, gyökér - 1989), ESCOP - monográfia (gyökér - 2003), WHO - monográfia (gyökér - 2002).
Felhasználások:
belsőleg gyógyteának és szirupnak elkészítve, illetve gyógyteakeverékek alkotórészeként a légutak heveny- és akut gyulladásainak, valamint az emésztőrendszer gyulladásos megbetegedéseinek kezelésére; külsőleg önmagukban vagy más drogokkal együtt öblögetőszerként torok- és szájnyálkahártya-gyulladás, illetve afta esetén; valamint a bőrgyulladásokat kísérő feszítő fájdalom csökkentésére és ekcéma kezelésére szánt borogatások készítésére.
Ajánlott napi adag:
száraz köhögés, szájüreg- és a garat gyulladásra 3-15 g gyökérből hidegen készült macerátum, vagy 2-8 ml szirup; levélből 5-10 g.
Nemkívánt hatások, ellenjavallatok, figyelmeztetések:
más gyógyszerekkel való együttes alkalmazása csökkentheti azok felszívódását.
Megjegyzések:
régebben cukorral együtt köhögéscsillapító pasztillákat állítottak elő a gyökereiből.
Forrás: Patikamagazin.hu